Za pacijente sa multiplom sklerozom, redovna rutina vežbanja je važna za upravljanje simptomima. Ali zbog različitih uzroka hroničnog bola, fizička vežba može biti teža za neke.
Istraživanje objavljeno u časopisu Žurnal bola sa Univerziteta u Mičigenu otkrilo je da široko rasprostranjeni bol sa nociplastičnim karakteristikama može učiniti bavljenje fizičkom aktivnošću bolnim zadatkom za pacijente sa MS.
„Rasprostranjeni bol sa nociplastičnim karakteristikama je hroničan i difuzan bol koji može biti izazovan za lokalizaciju ili precizno opisivanje“, rekla je dr Libak Abou, docent za istraživanje i glavni autor rada.
„Kod osobe sa MS, ova vrsta bola nastaje usled izmenjene obrade signala unutar centralnog nervnog sistema. Ovo je suprotno bolu koji nastaje usled specifičnog oštećenja tkiva, klasifikovanog kao nociceptivni bol, ili bol u vezi sa demijelinizacijom i oštećenjem aksona, klasifikovan kao neuropatski bol.“
Abou i kolege istraživači su anketirali pacijente sa MS kako bi videli da li je veća verovatnoća da će oni sa većim indikacijama široko rasprostranjenog bola sa nociplastičnim karakteristikama biti nedovoljno aktivni ili sedentarni u poređenju sa svojim kolegama sa MS bez hroničnog bola, nociceptivnog bola ili neuropatskog bola.
Svaki od učesnika je samoizveštavao sa svojim podacima.
Rezultati ankete su pokazali da oni koji su iskusili VPNF pored svoje MS nisu bili dovoljno aktivni zbog hroničnog bola koji su imali.
„Postoji sve veća potreba da se razmotri kakvu vrstu bola pacijenti sa MS doživljavaju pre nego što im damo plan vežbanja“, rekao je Abou.
„Koncept razmatranja široko rasprostranjenog bola sa nociplastičnim karakteristikama prilikom kreiranja planova vežbi za MS je noviji, ali bi mogao pomoći mnogim pacijentima da dođu do nivoa aktivnosti koji će pomoći u ublažavanju simptoma bez izazivanja intenzivnog bola.“
U budućnosti, Abou se nada da će kliničari moći da počnu da rade skrining za osnovne mehanizme bola kod pacijenata sa MS koji se bore da ostanu aktivni kako bi pomogli da dodatno prilagode svoje fizičke rutine njihovim ličnim potrebama.
„Krajnji cilj je da se pomogne onima sa MS da održe svoju funkcionalnu nezavisnost“, rekao je About.
„Takođe je važno zapamtiti da će ovim pacijentima verovatno biti potrebna dodatna podrška njihovog tima za fizikalnu terapiju kako bi ih držali na putu sa manje bola.“