Rastuće temperature u Africi mogu povećati perinatalne smrti

Rastuće temperature u Africi mogu povećati perinatalne smrti

Predviđa se da će toplotni talasi u podsaharskoj Africi postati češći zbog klimatskih promena. Nova studija istraživača sa Instituta Karolinska i drugih, objavljena u časopisu Medicina prirode, otkriva zabrinjavajuću korelaciju između visokih temperatura u poslednjoj nedelji trudnoće i povećanog rizika od mrtvorođenosti i rane neonatalne smrtnosti.

„Dok temperature rastu u subsaharskoj Africi, znanje o tome kako one utiču na trudnice i njihove bebe je oskudno“, kaže autorka studije Klaudija Hanson, docentica na Odeljenju za globalno javno zdravlje Karolinska instituta, Švedska.

„Naši rezultati pokazuju da se briga o majci i novorođenčadi u ovom regionu mora poboljšati kako bi se osiguralo da teško stečena poboljšanja u smanjenju smrtnosti ne budu izgubljena zbog klimatskih promena“, dodaje Andrea Pembe, profesor na Odeljenju za akušerstvo i ginekologiju Univerziteta zdravlja Muhimbil, Tanzanija.

Studija je obuhvatila preko 138.000 porođaja u 16 ​​bolnica u četiri zemlje podsaharske Afrike: Beninu, Malaviju, Tanzaniji i Ugandi. Istraživači su analizirali vezu između visokih temperatura u sedmici prije rođenja i perinatalnog mortaliteta, što će reći smrti neposredno prije, tokom ili unutar 24 sata nakon rođenja.

Visoke temperature su definisane kao povećanje prosečne nedeljne temperature za tipično toplu nedelju (između 22 i 28°C u zavisnosti od zemlje, što odgovara 75. percentilu) do izuzetno tople nedelje (između 24 i 29°C, što odgovara 99. percentil).

Bebe čije su majke bile izložene visokim temperaturama nedelju dana pre porođaja imale su 34 odsto veći rizik od perinatalne smrti, rizik koji se udvostručio tokom šest najtoplijih meseci u godini. Za razliku od mnogih drugih zemalja, veliki deo — skoro polovina — svih mrtvorođenih se dogodio tokom porođaja.

„Naša studija pokazuje da postoji hitna potreba za razvojem i primenom intervencija koje štite trudnice i njihove bebe tokom toplotnih talasa“, kaže ko-vodeći autor Jeroen de Bont, postdoktorski istraživač u istraživačkoj grupi Pettera Ljungmana na Institutu za medicinu životne sredine, Karolinska institut.

U podanalizama mortaliteta izazvanog toplotom prema vremenu smrti (pre, tokom ili posle porođaja), istraživači su primetili trendove ka povećanju mrtvorođenih tokom porođaja, ali nisu sve procene dostigle statistički značaj.

Sledeća faza istraživanja treba da se fokusira na redizajn porodilišta kako bi se ublažili efekti toplote na trudnice i osoblje, uključujući korišćenje poboljšanih tehnika izgradnje kao što je izolacija plafona, i stvaranje susednih zelenih površina, što može doneti dodatne zdravstvene koristi.

Istraživači će takođe proučavati kako toplota utiče na druge ishode majki i porođaja i kako je u interakciji sa faktorima životne sredine kao što je zagađenje vazduha.