Za tako uobičajenu bolest, rak pluća može biti teško uočiti. U ranim fazama verovatno nećete ni znati da imate problem. Ali do trenutka kada istražite taj uporni kašalj, vaš život može već zavisiti od niza skupih, invazivnih tretmana.
Istraživači sa Univerziteta u Kvinslendu Kvan Džou i dr Ričard Lob kažu da ne mora biti ovako — i da imaju tehnologiju koja detektuje šećer koji to dokazuje.
U članku objavljenom u časopisu Napredna nauka, istraživači Australijskog instituta za bioinženjering i nanotehnologiju (AIBN) otkrivaju novi dijagnostički uređaj koji bi mogao pomoći hiljadama pacijenata sa karcinomom pluća da preduprede bolest pre nego što se proširi.
Rak pluća je najčešći uzrok smrti od raka u Australiji, uzimajući živote skoro 9.000 pacijenata svake godine.
Dr. naučnik Kuan kaže da početna detekcija i skrining mogu biti prilično dugotrajni i često uključuju niz testova snimanja i procedura biopsije.
„Pacijent se može prvo prijaviti svom lekaru opšte prakse kada primeti problem sa grudima. Tada bi mogao da dobije skeniranje. Zatim se skeniranje analizira“, kaže Kvan.
„Ako postoje znaci lezija, morate da vidite da li su kancerogene ili ne. A to može uključivati mnogo veoma skupih kliničkih praćenja.“
Ali kap krvi je sve što je potrebno da bi mikrofluidni biosenzor koji je poboljšao Ramanovo raspršivanje na površini Kuan-a uočio rane znake raka pluća, omogućavajući kliničarima da brzo intervenišu.
„Sa našom tehnologijom možemo se nadamo da ćemo uhvatiti znake raka u toj prvoj fazi, kada postoje samo vrlo mali plućni čvorovi za otkrivanje“, kaže Kuan.
U kapi krvi, Kuanov uređaj analizira sitne čestice glasnika koje su poznate kao ekstracelularne vezikule (EV).
Ili, tačnije, analizira šećere koji oblažu ove EV.
Istraživač AIBN dr Lobb kaže da šećeri — ili glikani — na površini električnih vozila služe kao odličan biomarker koji može upozoriti kliničare na prisustvo malih ćelija raka pluća.
„Postoji niz različitih biomarkera koje možete potražiti kada testirate uzorke krvi za rak“, kaže dr Lob.
„Mogli biste da ispitujete DNK, proteine, čak i sadržaj lipida. Ali takođe imate ove ekstracelularne vezikule, a one su obložene molekulima šećera različitih tipova.
„I kod za šećer je drugačiji na ćeliji raka u poređenju sa normalnom ćelijom. Dakle, zaista, ovaj uređaj je neverovatno neinvazivan način da se otkrije kada nešto nije u redu.“
dr Lobb i dr. naučnik Kuan je među brojnim AIBN istraživačima koji su doprineli radu Advanced Science, uključujući Ksueming Niu, dr Alain Vuethrich, dr Zhen Zhang, i ARC laureata i AIBN starijeg vođu grupe profesora Matta Traua.
U kliničkoj studiji koja je procenjena na 40 pacijenata, tehnologija tima – test malog EV glikanskog fenotipa (EV-GLIPH) – uspešno je diferencirao pacijente sa malignim čvorovima pluća u ranoj fazi od benignih plućnih nodula.
Rezultati otkrivaju potencijal za profilisanje malih EV glikana za neinvazivnu dijagnostiku i prognozu, otvarajući obećavajuće puteve za kliničku primenu i razumevanje uloge male EV glikozilacije u raku pluća.
„Na kraju, to je nešto što bi moglo pomoći kliničarima da uđu pre nego što su potrebni intenzivnije skeniranje ili tretmani ili režimi lekova“, rekao je Kuan.
„Mi u suštini samo kažemo, evo testa krvi. Dobićemo odgovore koji su nam potrebni.“