Konzistentno dojenje beba u bilo kojoj količini tokom prva tri meseca bilo je povezano sa manjim rizikom od gojaznosti u detinjstvu, bez obzira na indeks telesne mase (BMI) majke pre trudnoće, prema novoj studiji.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Pedijatrija.
Dok su prethodne studije pokazale da dojenje može zaštititi decu od gojaznosti i drugih hroničnih stanja, ovaj odnos nije mnogo proučavan kod žena sa gojaznošću. Istraživači iz ECHO kohorte želeli su da istraže moguću vezu između prakse dojenja kod žena sa gojaznošću i prekomernom težinom pre trudnoće i detetovog BMIz rezultata. Istraživači koriste BMIz rezultate da uporede visinu i težinu dece sa onima njihovih vršnjaka, dok poznatiji BMI procenjuje telesnu težinu u odnosu na visinu.
U ovoj studiji ECHO kohorte, istraživači su otkrili da je bilo koja količina doslednog dojenja tokom prva tri meseca bebe povezana sa nižim BMIz rezultatima, izračunatim kasnije u uzrastu između 2 i 6 godina, bez obzira na BMI majke pre trudnoće. Ova zaštitna asocijacija je bila jača za decu sa majkama koje su imale gojaznost pre trudnoće u poređenju sa onima koji su kategorisani kao gojazni tokom istog perioda. (BMI od 25 do 29,9 se smatra prekomernom težinom, a BMI od 30 ili više se smatra gojaznim.)
„Naši nalazi naglašavaju da svaki dodatni mesec dojenja, bilo da je u stalnoj količini ili isključivo, može doprineti nižoj težini kasnije u detinjstvu, posebno za majke koje su imale gojaznost pre trudnoće“, rekla je dr Gejl Šip, RDN iz Mičigena.
Studija je posmatrala merenja BMI kod 8.134 para majki i dece na 21 mestu istraživanja u 16 država i Portoriku. Istraživači su izračunali BMI i BMIz rezultate na osnovu merenja sprovedenih tokom studijskih poseta, medicinskih kartona ili podataka koji su sami prijavili za majku i dete. Pored toga, studija je ispitivala dve situacije dojenja: da li je majka ikada dojila ili je majka isključivo dojila bebu od 3 meseca. Ova mera kontinuiranog dojenja obuhvatala je trajanje bilo kog dojenja koje dozvoljava adaptirano mleko ili drugu hranu i trajanje isključivog dojenja bez hranjenja adaptiranim mlekom ili druge hrane.
Isključivo dojenje sa tri meseca bilo je povezano sa nižim indeksom telesne mase deteta samo kod žena sa BMI pre trudnoće u normalnom opsegu. Svaki dodatni mesec bilo kog ili isključivog dojenja bio je u korelaciji sa značajno nižim indeksom telesne mase deteta, posebno za majke kategorisane kao gojazne (u slučaju bilo kog dojenja) ili kao gojazne (za bilo koje ili isključivo dojenje) pre trudnoće.
„Zdravstveni radnici mogu koristiti nalaze ove studije kao priliku da podstaknu i promovišu dojenje kod svih žena, posebno onih koje imaju gojaznost“, rekao je Šip.