Studija koju je vodio Univerzitet Nagoja u Japanu identifikovala je tri ranije nepoznata membranska proteina kod raka jajnika. Koristeći jedinstvenu tehnologiju koja se sastoji od nanožica sa poliketonskim premazom, grupa je uspela da uhvati proteine, demonstrirajući novu metodu detekcije za identifikaciju raka jajnika. Studija je objavljena u časopisu Science Advances.
Otkrivanje novih biomarkera je važno za otkrivanje raka jajnika, jer je bolest teško otkriti u ranim fazama gde se najlakše može lečiti. Jedan pristup otkrivanju raka je traženje ekstracelularnih vezikula (EV), posebno malih proteina koji se oslobađaju iz tumora koji se nazivaju egzosomi. Pošto se ovi proteini nalaze izvan ćelije raka, mogu se izolovati iz telesnih tečnosti, kao što su krv, urin i pljuvačka. Međutim, upotrebu ovih biomarkera ometa nedostatak pouzdanih za otkrivanje raka jajnika.
Istraživačka grupa koju su predvodili Akira Jokoi sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nagoji i Maju Ukai sa Instituta za napredna istraživanja izvukla je i mala i srednja/velika EV iz seroznog karcinoma visokog stepena (HGSC), najčešćeg tipa raka jajnika, i analizirao ih pomoću tečne hromatografije-masene spektrometrije za analizu proteina.
U početku je njihovo istraživanje bilo izazovno. „Koraci validacije identifikovanih proteina bili su teški jer smo morali da isprobamo mnogo antitela pre nego što smo pronašli dobru metu“, rekao je Jokoi. „Kao rezultat toga, postalo je jasno da su mala i srednja/velika EV napunjena jasno različitim molekulima. Dalje istraživanje je otkrilo da su mali EV pogodniji biomarkeri od srednjeg i velikog tipa. Identifikovali smo membranske proteine FRα, Claudin-3 i TACSTD2 u malim električnim vozilima povezanim sa HGSC.“
Sada kada je grupa identifikovala proteine, istražili su da li mogu da uhvate EV na način koji bi omogućio identifikaciju prisustva raka. Da bi to uradili, obratili su se specijalistu za nanožice Takau Jasuiju sa Fakulteta inženjerskih nauka na Univerzitetu Nagoja koji je kombinovao svoje istraživanje sa istraživanjem dr Inokume iz Japanske agencije za nauku i tehnologiju kako bi stvorio nanožice obložene poliketonskim lancem (pNV). Ova tehnologija je bila idealna za odvajanje egzosoma iz uzoraka krvi.
„PNV stvaranje je bilo teško“, rekao je Iokoi. „Mora da smo isprobali tri ili četiri različita premaza na nanožicama. Iako su poliketoni potpuno nov materijal za oblaganje ove vrste nanožica, na kraju su se tako dobro uklapali.“
„Naši nalazi su pokazali da je svaki od tri identifikovana proteina koristan kao biomarker za HGSC“, rekao je Jokoi. „Rezultati ovog istraživanja sugerišu da se ovi dijagnostički biomarkeri mogu koristiti kao prediktivni markeri za specifične terapije. Naši rezultati omogućavaju lekarima da optimizuju svoju terapijsku strategiju za rak jajnika, stoga mogu biti korisni za realizaciju personalizovane medicine.“