Ranija menopauza u kombinaciji sa većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti povezana je sa povećanim rizikom od problema s razmišljanjem i pamćenjem kasnije, prema novoj studiji objavljenoj u onlajn izdanju časopisa Neurologija. U ovoj studiji, ranija menopauza je definisana kao pojava pre 49. godine.
Kako osoba stari, krvni sudovi, uključujući i one u mozgu, mogu biti oštećeni kontrolisanim kardiovaskularnim faktorima rizika kao što su visok krvni pritisak, dijabetes i pušenje. Ovi faktori rizika ne samo da povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti, već povećavaju i rizik od demencije.
„Dok je poznato da kardiovaskularni faktori rizika povećavaju rizik od demencije, ono što je manje poznato je zašto žene imaju veći rizik od Alchajmerove bolesti nego muškarci“, rekla je autorka studije dr Dženifer Rabin sa Univerziteta u Torontu. Kanada.
„Ispitivali smo da li hormonska promena menopauze, posebno vreme menopauze, može igrati ulogu u ovom povećanom riziku. Otkrili smo da je prolazak kroz ovu hormonsku promenu ranije u životu, a takođe i kardiovaskularni faktori rizika, povezan sa većim kognitivnim problemima u poređenju sa muškarcima istih godina“.
Studija je uključivala 8.360 ženskih učesnika i 8.360 muških učesnika u skladu sa godinama koji su bili upisani u Kanadsku longitudinalnu studiju o starenju. Učesnice su imale prosečnu starost u menopauzi od 50 godina. Svi učesnici su imali prosečnu starost od 65 godina na početku studije i praćeni su tri godine.
Istraživači su podelili učesnice u tri grupe: one koje su doživele raniju menopauzu između 35 i 48 godina; prosečna menopauza između 49 i 52 godine; i kasnije menopauze između 53. i 65. godine. Istraživači su takođe ispitivali da li su koristili hormonsku terapiju koja sadrži estrogene.
Za sve učesnike, istraživači su pregledali šest kardiovaskularnih faktora rizika: visok LDL holesterol, dijabetes, gojaznost, pušenje, visok krvni pritisak, kao i recepte za lekove za snižavanje krvnog pritiska.
Učesnici su dobili niz testova razmišljanja i pamćenja na početku i na kraju studije. Istraživači su izračunali kognitivne rezultate za svaku osobu.
Istraživači su zatim ispitali povezanost kardiovaskularnog rizika sa kognitivnim rezultatima kod ženskih učesnika u tri grupe i uporedili ih sa istom asocijacijom kod muškaraca.
Nakon prilagođavanja faktorima kao što su starost i obrazovanje, istraživači su otkrili da su učesnice koje su imale raniju menopauzu i veći kardiovaskularni rizik imale niže kognitivne rezultate tri godine kasnije. Za svako povećanje od standardne devijacije u skoru kardiovaskularnog rizika, učesnice sa ranijom menopauzom su pokazale smanjenje kognitivnih rezultata od 0,044 standardne devijacije, u poređenju sa učesnicima muškaraca u istoj starosnoj grupi koji su pokazali smanjenje standardne devijacije od 0,035 u kognitivnim rezultatima.
Istraživači nisu pronašli sličnu povezanost za učesnice sa prosečnom ili kasnijom menopauzom. Hormonska terapija nije uticala na rezultate.
„Naša studija sugeriše da ranija menopauza može pogoršati efekte visokog kardiovaskularnog rizika na kognitivni pad“, rekao je Rabin. „Pošto je naša studija pratila učesnike samo tri godine, potrebno je više istraživanja tokom dužih vremenskih perioda. Naši nalazi naglašavaju da starost u menopauzi, kao i kardiovaskularni rizik treba uzeti u obzir kada se razvijaju strategije prevencije kognitivnog pada.“
Ograničenje studije bilo je to što je starost menopauze prijavljivana sama, a učesnici se možda nisu tačno setili tog uzrasta. Još jedno ograničenje je bilo to što istraživači nisu uključili učesnike koji su prijavili histerektomiju pošto starost postupka nije bila dostupna. Pored toga, nisu bili dostupni podaci o tome da li su učesnici imali hirurško uklanjanje jednog ili oba jajnika.