Nova studija Univerziteta u Melburnu u Australiji otkrila je da ‘megadoza’ vitamina C u obliku natrijum-askorbata može preokrenuti ozbiljnu štetu koju sepsa može izazvati u mozgu. Istraživači su sproveli eksperimente na ovcama i primetili značajne pozitivne promene.
Sepsa je preterana reakcija tela na infekciju koja može oštetiti vitalne organe, izazvati kognitivna oštećenja i invaliditet, pa čak i biti fatalna. U ekstremnim slučajevima, poznatim kao septički šok, nivoi vitamina C u plazmi su drastično smanjeni.
Istraživači su odlučili da testiraju efekat značajnih doza natrijum-askorbata na ovce sa indukovanom sepsom. Kardiovaskularni fiziolog Klajv Mej istakao je dramatičan odgovor na lečenje, koji je bio primetan već nakon jednog sata od intravenozne primene vitamina C. Ovce su postale budnije, a nakon četiri sata potpuno su povratile normalno stanje ponašanja.
Sepsa često izaziva značajan haos u frontalnom korteksu mozga, ali analiza tima je potvrdila da natrijum-askorbat može preokrenuti ove trendove, povećavajući nivoe vitamina C u plazmi i poboljšavajući efikasnost lečenja.
Sledeća faza istraživanja je da se vidi da li se isti dramatični efekat dešava i kod ljudi kao i kod ovaca, i da se otkrije koliko natrijum-askorbata može biti sigurna doza koja donosi prednosti bez stvaranja novih problema.
Vitamin C je već testiran kao lek za sepsu u kliničkim ispitivanjima sa različitim rezultatima. Ovo novo istraživanje može biti korak bliže pronalaženju univerzalnog tretmana. Istraživači su završili malo kliničko ispitivanje u ranoj fazi natrijum askorbata kao tretmana za sepsu, a dalje faze su u toku.
Neuronaučnik Iugeesh Lankadeva ističe da je natrijum askorbat pokazao blagotvorne efekte na bubrege i kardiovaskularni sistem kod septičkih pacijenata, a najnovija studija pokazuje da je korisna i za mozak.