Fibroidi materice su uobičajeno stanje koje pogađa do 80% žena tokom svog života. Skoro polovina tih žena će imati simptome koji utiču na njihov kvalitet života i plodnost, uključujući jak bol i anemiju. Fibroidi materice su glavni razlog za uklanjanje materice histerektomijom.
Međutim, istraživači sa klinike Maio preporučuju minimalno invazivne alternative lečenja histerektomiji, u pozvanom radu iz kliničke prakse objavljenom u Nev England Journal of Medicine.
„Manje invazivni tretmani mogu pomoći ženama da se brže oporave i brže nastave sa svojim normalnim aktivnostima. Pored toga, mnoge studije su sada pokazale da postoje zdravstvene koristi od održavanja materice i jajnika“, kaže Shannon Laughlin-Tommaso, MD, Maio Clinic OB- ginekolog i ko-voditelj rada.
Uklanjanje materice, čak i uz poštedu jajnika, povećava rizike od kardiovaskularnih bolesti, depresije, anksioznosti i većeg mortaliteta. Ovi rizici su veći za osobe kojima je materica uklonjena u mladosti.
„Žene koje razmišljaju o histerektomiji zaslužuju savetovanje o ovim rizicima jer postoje druge manje invazivne opcije za mnoge žene sa fibroidima“, kaže dr Laflin-Tomazo.
Nedavna studija je pokazala da skoro 60% žena koje su bile podvrgnute histerektomiji zbog fibroida nije prvo primilo manje invazivni tretman. Imati alternativne opcije za histerektomiju omogućava ženi da zadrži matericu duže.
Ove alternative uključuju medicinske terapije, spirale koje oslobađaju hormone, radiofrekventnu ablaciju, fokusiranu ultrazvučnu ablaciju i embolizaciju uteralnih arterija.
Rano otkrivanje je ključno. Kada se fibroidi otkriju rano, oni imaju tendenciju da budu manji i manje opsežni. Kao rezultat toga, njihovo rano lečenje je medicinski manje komplikovano.
Incidencija fibroida raste sa godinama do menopauze i veća je među crnkinjama. Pored toga, ova populacija često ima teže miome.
„Ranija dijagnoza i lečenje mioma materice mogu pomoći u smanjenju ovog zdravstvenog dispariteta među crnkinjama“, kaže Ebbie Stevart, MD, vodeći autor i ginekolog i reproduktivni endokrinolog Klinike Mejo. U studijama zasnovanim na anketama, mnogi crni pacijenti su preferirali minimalno invazivne terapije u odnosu na histerektomiju.
Dijagnostikovanje fibroida je jednostavno ultrazvukom karlice, ali određivanje koga treba pregledati nije, a skrining se obično dešava nakon što su fibroidi veliki ili su pacijenti simptomatski. Mnoge žene sa simptomatskim fibroidima su prijavile psihološku patnju, uključujući depresiju, zabrinutost, ljutnju i uznemirenost u slici tela.
Istraživači sugerišu da bi buduće studije trebalo da uključuju skrining mlađih žena, posebno mladih crnkinji, i ljudi sa jakom porodičnom zdravstvenom istorijom mioma kako bi se utvrdilo da li rano lečenje smanjuje dugoročne rizike.
Histerektomija je najčešći tretman za fibroide materice iz nekoliko razloga.
„Histerektomija olakšava donošenje odluka medicinskim radnicima i pacijentima. Za pružaoce usluga, oni ne moraju da određuju koje fibroide da leče ili uklone. Histerektomija je takođe univerzalno dostupna u ordinaciji ginekologa“, objašnjava dr Laflin-Tommazo.
Pored toga, zabrinutost zbog nenamernog propuštanja retkog raka koji raste u glatkim mišićima materice, poznatog kao leiomiosarkom, dovela je do povećane stope histerektomija u odnosu na manje invazivne pristupe.
Na kraju, glavni razlog za histerektomiju je taj što se fibroidi mogu ponoviti oko 50% vremena u roku od pet godina nakon uklanjanja. Međutim, istraživači primećuju da neće svi novi fibroidi postati simptomatični, posebno kod žena koje ulaze u menopauzu.