PTSP, depresija i anksioznost skoro su se udvostručili u Izraelu nakon napada Hamasa

PTSP, depresija i anksioznost skoro su se udvostručili u Izraelu nakon napada Hamasa

Studija koju su sproveli istraživači iz Rupin akademskog centra u Izraelu i Univerziteta Kolumbija dokumentuje širok uticaj na mentalno zdravlje Izraelaca, i Jevreja i Arapa, sa naglim porastom posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), depresije i anksioznosti nakon toga. Hamasov napad u oktobru.

Studija, objavljena u Lancet’s EClinicalMedicine 5. januara 2023. godine, otkrila je prevalenciju verovatnog PTSP-a, depresije i anksioznosti u nedeljama nakon napada (29% za PTSP, 42%-44% za depresiju i GAD, respektivno), skoro udvostručivši prevalenciju zabeleženu dva meseca pre napada.

„Prevalencija PTSP-a, depresije i anksioznosti je znatno veća od onih prijavljenih u prethodnim studijama koje su se fokusirale na terorističke događaje, kao što su napadi 11. septembra i drugi napadi“, rekao je dr Josi Levi-Belz, profesor kliničku psihologiju i predsedava Lior Tsfati Centrom za studije samoubistava i mentalnog bola u Rupin akademskom centru u Izraelu koji je vodio studiju.

Eskalacija dugogodišnjeg izraelsko-palestinskog sukoba počela je 7. oktobra Hamasovim napadima na civile u južnom Izraelu za koje izraelski zvaničnici kažu da su ubili više od 1.200 ljudi, a doveli do toga da je 240 zarobljeno kao taoci. Posle terorističkog napada usledio je sveobuhvatni rat između militantne palestinske grupe i izraelskih snaga, koji je usledio posle više od decenije relativnog zatišja preko granice Gaze i Izraela.

Kohortna studija širom zemlje, prema istraživačima, bavila se ograničenjima prethodnih istraživanja korišćenjem prospektivnog dizajna studije za procenu uticaja napada. Istraživači su koristili širok spektar mogućih mera ishoda, uključujući PTSP, depresiju i generalizovani anksiozni poremećaj (GAD), procenjujući kohortu izraelskih građana, Jevreja i Arapa, dva puta, 6-7 nedelja pre napada i 5-6 nedelja nakon napada. napadi.

Od početka sukoba 240.000 izraelskih civila je evakuisalo svoje domove, a 129 Izraelaca se i dalje drži kao taoci. Kopneni rat u Gazi takođe je uzeo težak danak Palestincima. Ministarstvo zdravlja u Pojasu Gaze pod upravom Hamasa saopštilo je da je više od 20.000 ljudi ubijeno na palestinskoj teritoriji od početka rata.

Brojne studije su dokumentovale da traumatski događaji poput rata i oružanih sukoba mogu izazvati alarmantan porast posttraumatskog stresa i depresije. Simptomi PTSP-a bili su najčešći zdravstveni efekat napada 11. septembra. Do 20% odraslih osoba direktno izloženih katastrofi ili povređenih u napadu imalo je simptome PTSP-a pet do šest godina nakon napada. Deset godina nakon napada, 15% od 70.000 upisanih u zdravstveni registar Svetskog trgovinskog centra prijavilo je depresiju, a 10% je prijavilo i depresiju i PTSP.

Koautor studije Iuval Neria, doktor nauka, profesor kliničke medicinske psihologije (u psihijatriji i epidemiologiji) na Medicinskom centru Irving Univerziteta Kolumbija i direktor programa za istraživanje i lečenje PTSP-a na Državnom psihijatrijskom institutu u Njujorku (NISPI), rekao je nalazi podvlače krucijalni značaj sprovođenja neposredne procene onih koji su bili izloženi teškoj traumi, uzimajući u obzir psihološke poteškoće pre napada i psihijatrijske „dijagnoze“ nakon traume tako velikih razmera.

„Štaviše, nacionalni lideri i kreatori politike treba da razmotre preduzimanje koraka za dodelu svih resursa kako bi se olakšalo lečenje pogođenih civila zasnovano na dokazima“, dodao je dr Nerija. „Rane i srednjeročne intervencije moraju biti dostupne građanima u celini, sa ciljem da se promovišu samo- i efikasnost zajednice, povezanost i nada odmah nakon napada i tokom masovne vojne konfrontacije za izraelsko i arapsko stanovništvo.“