Sredinom marta, misteriozna bolest počela je da se širi među kravama na farmi mleka u severnom Teksasu. Samo nekoliko dana kasnije, mačke na farmi su počele da se ponašaju čudno.
Oči i nosovi su im obilno curili, hodali su neprestano u krug, tela su im se ukočila, gubili su vid i koordinaciju. Onda su počeli da umiru.
Prema zvaničnicima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), desetak domaćih mačaka na ovoj farmi je stradalo od veoma zaraznog soja ptičijeg gripa. Čini se da su se zarazili pijući sirovo, nepasterizovano mleko od krava na imanju.
Mačke su samo najnovije žrtve u kontinuiranoj epidemiji ptičijeg gripa, koja je prvi put ušla u SAD krajem 2021. godine, a od tada je prešla sa ptica na sisare, kao što su lisice, rakuni, oposumi, tvorovi, foke, leopardi, medvedi, planinski lavovi i mačkice.
Američko Ministarstvo poljoprivrede je 25. marta prijavilo prvi potvrđeni slučaj ptičijeg gripa ikada identifikovan među kravama.
Nekoliko farmi mleka u Kanzasu i Teksasu je bilo pogođeno, a kasnije su njihove krave prenele virus u Mičigen, Ajdaho i Ohajo kada su transportovane međudržavnim putem.
Uprkos tome što se jedan radnik na farmi razboleo od virusa u kontaktu sa kravama, do sada je ovaj ishod izuzetno redak. Nešto više od nekoliko slučajeva ovog soja ptičjeg gripa zarazilo je ljude širom sveta i samo jedan od ovih slučajeva je verovatno uključivao prenos sa sisara na čoveka, a ne sa ptice na čoveka.
Zvaničnici su uverili javnost da ih konzumiranje pasterizovanog mleka neće izložiti virusu. Agencija za hranu i lekove sprovodi opsežna ispitivanja mlečnih proizvoda i za sada nije otkrila znakove virusa.
Nažalost, desetak domaćih mačaka koje su umrle na farmi mleka u severnom Teksasu zarazile su se virusom pre nego što su farmeri znali sa kojim patogenom imaju posla. Nesvesno, hranili su svoje mačke kontaminiranim mlekom.
Krave u SAD koje su bolesne od ptičjeg gripa proizvode gusto i sirupasto mleko, ali možda ovaj simptom nije tako očigledan u ranim danima bolesti.
Prva mačka koja je pokazala znake bolesti na farmi mleka u severnom Teksasu zabeležena je samo dan nakon što se prva krava razbolela.
Dana 21. marta, uzorci kravljeg mleka sa pogođenih farmi mleka i dve umrle mačke sa ovih farmi donirani su dijagnostičkoj laboratoriji na Državnom univerzitetu Ajove (ISU). Mačke su bile pozitivne na virus gripa A (IAV).
Slučajevi ptičjeg gripa među mačkama su globalno dobro dokumentovani. Naši mačji kućni ljubimci su posebno podložni virusu kada su u kontaktu sa bolesnim pticama, ali prenošenje sa krava nikada ranije nije prijavljeno.
Istraživači iz ISU kažu da su uzorci krava i mačaka koje su analizirali sadržavali znakove IAV sa „znatnim stepenom sličnosti“, što sugeriše „zajedničko poreklo“ za soj.
„Iako se izloženost i konzumacija mrtvih divljih ptica ne može u potpunosti isključiti za mačke opisane u ovom izveštaju, poznata konzumacija nepasterizovanog mleka i kolostruma od zaraženih krava i velika količina virusne nukleinske kiseline u mleku izazivaju potrošnju mleka i kolostruma. verovatan put izlaganja“, piše tim istraživača, na čelu sa patologom Erikom Barouom.
Nalazi sugerišu da ptičji grip može da skoči sa sisara na sisara, što može otežati kontrolu zaraze. Čak i među kravama, stručnjaci još uvek nisu sigurni kako se virus prenosi.
Dok javnost čeka više odgovora, jedno je jasno: pasterizovano mleko je najbezbednija opcija od svih. I za ljude i za mačke.