Novoistražena terapija prihvatanja i posvećenosti (ACT) pokazala je izuzetan potencijal u poboljšanju kvaliteta života pacijenata sa bolešću motornih neurona (MND), prema najvećem ikada sprovedenom ispitivanju ovog tipa, koje su zajedno sproveli istraživači sa Univerziteta u Sheffieldu i UCL.
MND, progresivna neurodegenerativna bolest koja zahvata motorne neurone u mozgu i kičmenoj moždini, predstavlja izazov za medicinsku zajednicu zbog nedostatka efikasnih tretmana. Ova bolest vodi do gubitka sposobnosti osobe da hoda, govori, jede i diše, često sa smrtnim ishodom u roku od nekoliko godina od dijagnoze. S obzirom na ovu složenost, istraživači su istraživali potencijal psihološke intervencije kao dodatne podrške u lečenju MND.
Studija, nazvana COMMEND, obuhvatila je 191 učesnika iz 16 centara za negu MND širom Velike Britanije. Učesnici su nasumično dodeljeni da primaju terapiju prihvatanja i posvećenosti (ACT) zajedno sa standardnom negom ili samo standardnu negu. Rezultati, objavljeni u uglednom časopisu The Lancet, pokazali su da je grupa koja je primila ACT značajno poboljšala ili održala kvalitet života šest i devet meseci nakon randomizacije u poređenju sa grupom koja je primala samo standardnu negu.
ACT terapija, koja kombinuje aspekte kognitivne bihejvioralne terapije (CBT) sa strategijama zasnovanim na prihvatanju i svesnosti, fokusira se na prihvatanje teških osećanja i misli umesto pokušaja njihove kontrole ili izbegavanja. Ovakav pristup, kako pokazuju rezultati studije, pruža značajnu korist u održavanju mentalnog zdravlja i kvaliteta života pacijenata sa MND.
Profesor Chris McDermott sa Univerziteta u Sheffieldu, jedan od vođa istraživanja, naglasio je važnost takvih psiholoških intervencija u kontekstu nedostatka lekova za ovu bolest. Sličnog stava je i profesorka Rebeka Guld sa UCL, koja je takođe bila vođa studije, ističući da je poboljšanje kvaliteta života i mentalnog zdravlja pacijenata sa MND ključno u odsustvu lekova koji bi mogli zaustaviti ili izlečiti ovu bolest.
Rezultati ove studije otvaraju vrata za dalja istraživanja i primenu psiholoških intervencija kao sastavnog dela nege pacijenata sa MND. Nadamo se da će ovo pružiti nadu i olakšanje pacijentima koji se bore sa ovom teškom bolešću, dok istovremeno potvrđuje važnost holističkog pristupa zdravstvenoj zaštiti.