Osećaj anksioznosti za volanom je uobičajen, posebno među onima koji žive u gradovima sa gustim saobraćajem i malo javnog prevoza. Psiholog sa medicinskog koledža Bejlor objašnjava anksioznost oko vožnje i kako je prevazići.
Ako ste anksiozni vozač, ta anksioznost može biti pojačana kada su situacije na putu stresnije, kao što je vožnja prometnim autoputem sa pet traka u jeku saobraćaja ili vožnja po kiši.
„Jedan od najvećih izazova je usredsređen na anksioznost u vezi sa okidačem, a to može biti pogoršano raznim stvarima kao što su vremenske prilike, saobraćaj ili zabrinutost zbog besa na putu“, rekao je dr Erik Storč, profesor i potpredsednik psihologije u Meninger-u. Odeljenje za psihijatriju i bihejvioralne nauke u Bejloru.
Pored uznemirenosti, najčešći simptom koji signalizira anksioznost je izbegavanje. Kada anksioznost postane ekstremna, neko bi mogao da izbegne vožnju i da dobije vožnju od drugih ili da koristi aplikacije za deljenje vožnje kao što je Uber. Druge strategije mogu uključivati samo vožnju u prisustvu drugih ili pod određenim uslovima, na primer tokom dana ili na neautoputevima. Nažalost, za mnoge ovo nisu praktične opcije i mogu vremenom izazvati veću anksioznost i izbegavanje.
Učenje kako da se postepeno suočite sa strahovima koji izazivaju ključno je za rešavanje anksioznosti i sledi progresivan pristup sistematskim suočavanjem sa okidačem koji se plaši. Počnite da vozite na sporednim putevima, a zatim postepeno prelazite na puteve koji nisu autoputevi. Preduzmite sledeći korak tako što ćete se voziti tim istim putevima tokom vremena velikog saobraćaja. Konačno, prilagodite se raznim situacijama u saobraćaju. Neki se plaše vožnje preko velikih mostova, pa počnite s malim tako što ćete prvo voziti preko malih mostova, a zatim progresivno vozite na robusnijim mostovima.
„Sve vreme razmišljate o tome da ste u tom trenutku i naglašavate ono što ste naučili nakon što ste se suočili sa okidačem za koje se plašite vožnje, a to je da možete da se nosite sa tim, ishod straha se obično ne dešava, a anksioznost se smanjuje što više suočite se s tim“, rekao je Storch.
Kada drugi vozači pokazuju bes na putu ili neko drugo nepoželjno ponašanje, pokušajte da budete ljubazni i pratite norme saobraćajnih obrazaca. Ako ste u situaciji u kojoj vas neko napada besom, izbegavanje angažmana je od pomoći.
„Imajte dobar kognitivni osećaj – kupovanjem tuđeg besa ne vodite dalje“, rekao je on.
Storch opisuje kako smiriti živce uznemirenim vozačima koji se susreću sa ljudima koji su besni na putu:
„Realnost je da je u Hjustonu teško voziti prometnim putevima, posebno tokom saobraćaja. Ali izbegavanje tih stvari ne pomaže vam da postignete ono što vam je potrebno u životu“, rekao je Storč. „Ako ste zabrinuti zbog nečega, sve je u tome da napravite male korake ka tome da se suočite sa tim i naučite šta se dešava dok se suočite sa tim.