Psihodelični lek psilocibin može da promeni moždanu povezanost za lečenje dismorfnog poremećaja tela

Psihodelični lek psilocibin može da promeni moždanu povezanost za lečenje dismorfnog poremećaja tela

Telesni dismorfni poremećaj (BDD) je iscrpljujuća mentalna bolest koju karakteriše opsesivna preokupacija uočenim nedostacima u fizičkom izgledu. Pacijenti sa BDD često imaju iskrivljenu sliku o sebi, nametljive misli i kompulzivna ponašanja koja značajno narušavaju svakodnevno funkcionisanje i kvalitet života. Sadašnje terapije imaju ograničenu efikasnost, ostavljajući mnoge bolesnike bez olakšanja.

Studija koju su vodili istraživači sa Univerziteta Kolumbija i objavljena u časopisi Psihodelici pruža nadu otkrivanjem kako psihodelični lek psilocibin, aktivni sastojak u „magijskim pečurkama“, može da preokrene povezanost moždanih kola, potencijalno pomažući u lečenju ovog iscrpljujućeg poremećaja. Rad je naslovljen „Pojedinačna doza psilocibina menja funkcionalne mreže stanja mirovanja kod pacijenata sa telesnim dismorfnim poremećajem“.

U pilot ispitivanju, osam odraslih osoba sa umerenim do teškim BDD koje nisu reagovale na standardne tretmane dobilo je jednu oralnu dozu psilocibina od 25 mg u okruženju podrške. Koristeći najsavremeniju funkcionalnu MRI tehnologiju, naučnici su skenirali mozak učesnika dan pre i jedan dan posle sesije psilocibina. Zatim su primenjene sofisticirane tehnike analize obrazaca za mapiranje promena u povezivanju moždane mreže i povezivanje sa kasnijim kliničkim ishodima.

Rezultati su bili upečatljivi: Samo jedan dan nakon primene psilocibina, pacijenti su pokazali povećanu povezanost kako unutar mreže koja upravlja izvršnim funkcijama, tako i između ove mreže i drugih uključenih u obradu emocionalno istaknutih stimulusa i samoreferencijalnog razmišljanja. Primetno je da su oni koji su pokazali najveće jačanje ovih neuronskih veza takođe doživeli najviše poboljšanja simptoma BDD nedelju dana kasnije.

Iako su preliminarni, nalazi su u skladu sa sve većim brojem dokaza koji ukazuju na to da psihodelična jedinjenja poput psilocibina mogu promovisati mentalno zdravlje povećavajući kapacitet mozga za fleksibilnost i integraciju. Olakšavajući komunikaciju unutar i između moždanih mreža koje su često disregulisane kod psihijatrijskih poremećaja, psilocibin može pomoći u obnavljanju prilagodljivijeg kognitivnog i emocionalnog funkcionisanja.

Kao prva studija psilocibina u populaciji BDD, ispitivanje je bilo malo i nije imala placebo kontrolu. Istraživači upozoravaju da su potrebne veće, placebom kontrolisane studije kako bi se potvrdila efikasnost i trajnost lečenja. Ipak, otkriveni čvrsti odnosi između mozga i ponašanja predstavljaju dobar znak za tekući razvoj terapije psilocibinom.