Prvo kardio ili tegovi? Kineziolog objašnjava kako da optimizujete redosled vaše rutine vežbanja

Prvo kardio ili tegovi? Kineziolog objašnjava kako da optimizujete redosled vaše rutine vežbanja

Kada je reč o planiranju vežbanja, pitanje koje se često postavlja je da li prvo treba odraditi kardio trening ili trening snage. Američki Koledž sportske medicine ističe važnost kombinovanja obe vrste vežbi radi ostvarivanja maksimalnih koristi za zdravlje i smanjenja rizika od hroničnih bolesti. Međutim, da li postoji optimalan redosled vežbanja?

Istraživanja sprovedena u vezi sa ovim pitanjem ukazuju na to da nema univerzalnog odgovora, već da izbor zavisi od različitih faktora kao što su individualni ciljevi, nivo kondicije, istorija vežbanja i lične preferencije. Preporuka je da svaka osoba prilagodi redosled vežbanja svojim specifičnim potrebama i ciljevima.

Američki Koledž sportske medicine naglašava da kombinovanje aerobnog treninga i treninga snage donosi jedinstvene prednosti. Aerobne vežbe, poput trčanja, plivanja i vožnje bicikla, poboljšavaju kardiorespiratornu funkciju, smanjujući rizik od kardiovaskularnih bolesti. Sa druge strane, trening snage, koji uključuje vežbe sa slobodnim tegovima ili mašinama, doprinosi povećanju mišićne snage, izdržljivosti i gustine kostiju.

Za većinu ljudi, važno je naglasiti da je bilo koja vrsta vežbe bolja od neaktivnosti. Iako se preporučuje kombinacija obe vrste vežbi, nije neophodno pridržavati se striktnog redosleda. Ako je cilj očuvanje zdravlja i opšte dobrostanje, ključno je redovno vežbanje, bez obzira na redosled.

Sa druge strane, sportisti visokog nivoa koji se fokusiraju na određeni sport ili takmičenje mogu imati specifične zahteve u vezi sa redosledom vežbanja. Istraživanja ukazuju da istovremeni trening, koji uključuje i kardio i trening snage, može imati određeni „efekat interferencije“ kod dobro obučenih sportista. Stoga, za ovu populaciju, prioritet bi trebalo dati vežbama koje su ključne za postizanje specifičnih sportskih ciljeva.

Jedan od inovativnih pristupa koji se istražuje su „mikrociklusi“ vežbanja, gde se aerobne vežbe i vežbe snage kombinuju u kraćim nizovima. Preliminarni rezultati ovih studija sugerišu da ovakav pristup može doneti slične dobitke u aerobnoj kondiciji, mišićnoj snazi i mišićnoj masi, uz osećaj manje izazova u poređenju sa tradicionalnim rutinama vežbanja.

U zaključku, najvažnije je prilagoditi plan vežbanja ličnim ciljevima, fizičkom stanju i preferencijama. Vežbanje u bilo kom obliku ima pozitivan uticaj na zdravlje, a izbor redosleda vežbanja treba da odražava individualne potrebe i želje svakog pojedinca.