Stručnjaci oduševljeni potencijalom novog leka za šizofreniju

Stručnjaci oduševljeni potencijalom novog leka za šizofreniju

Stručnjaci su u petak izrazili entuzijazam nakon što su američki zdravstveni regulatori odobrili prvi novi oblik lečenja šizofrenije posle decenija.

Lek, nazvan Cobenfi, a razvio ga je američki farmaceutski gigant Bristol Miers Skuibb, deluje drugačije od postojećih tretmana, ciljajući na takozvane holinergičke receptore, a ne na dopaminske receptore.

„Ovaj lek ima prvi novi pristup lečenju šizofrenije u poslednjih nekoliko decenija“, rekla je Tifani Farčione, visoki zvaničnik američke Uprave za hranu i lekove (FDA), u saopštenju u četvrtak.

„Ovo odobrenje nudi novu alternativu antipsihotičnim lekovima koji su ranije prepisivani ljudima sa šizofrenijom“, rekla je ona.

Šizofrenija pogađa samo jedan procenat Amerikanaca, ali njeni efekti mogu biti razorni.

Može izazvati halucinacije, osećaj progona i teškoće u kontroli svojih misli. Oko pet odsto dijagnostikovanih šizofreničara umire samoubistvom.

Linsei Bilsland, koja vodi odeljenje za mentalno zdravlje dobrotvorne fondacije Vellcome, rekla je da bi Kobenfi mogao da promeni igru, posebno za one kojima drugi lekovi ne deluju.

Ona je dodala: „Deluje na potpuno drugačiji način od svih drugih trenutno korišćenih lekova protiv šizofrenije. Ima potencijal da promeni živote miliona ljudi.“

Cobenfi – njegovo naučno ime je „ksanomelin i trospijum hlorid“ – uzima se oralno.

Dva klinička ispitivanja su potvrdila njegovu efikasnost, pokazujući da može značajno smanjiti simptome pacijenata.

Neželjeni efekti uključuju mučninu, povraćanje, probavne smetnje, dijareju, zatvor, zadržavanje urina i probleme sa jetrom.

Ali u poređenju sa trenutnim lekovima, ti neželjeni efekti su „smanjeni“, rekao je Met Džons, profesor neuronauke na Univerzitetu u Bristolu u Engleskoj.

„To je očigledno odlična vest za ljude koji žive sa šizofrenijom“, rekao je on, napominjući da lek tek treba da dobije odobrenje u Britaniji.

Sameer Jauhar, viši klinički predavač afektivnih poremećaja i psihoza na King’s Collegeu u Londonu, rekao je da neželjeni efekti trenutnih lekova – uključujući povećanje telesne težine i tromost – mogu odvratiti neke ljude da nastave sa lečenjem.

Rekao je da želi da vidi rezultate dugoročnih ispitivanja, ali je brzo dodao da pozitivni rezultati do sada predstavljaju „možda jedan od najuzbudljivijih događaja u našoj oblasti, i veoma sam uzbuđen zbog ovoga“.