Poboljšana briga o pacijentima je potrebna da bi se smanjio rizik od raka kod žena sa stanjem koje uzrokuje prekomerno zadebljanje sluznice materice, pokazuju istraživanja.
Iako se lečenje pacijenata sa hiperplazijom endometrijuma poboljšalo od uvođenja nacionalnih smernica 2016. godine, mnoge žene još uvek ne dobijaju adekvatnu naknadnu negu.
Nalazi ističu važnost stalnog rada na podršci i upravljanju onima sa ovim stanjem, kažu stručnjaci.
Hiperplazija endometrijuma je grupisana u dva tipa – atipična i neatipična. Atipična nosi povećan rizik od raka, dok neatipična ukazuje na to da je sluznica materice deblja od normalne, ali je manja verovatnoća da će postati kancerogena.
Smernice širom Velike Britanije za negu osoba sa hiperplazijom endometrijuma preporučuju histerektomiju – operaciju za uklanjanje materice – za one sa opasnijim atipičnim oblikom.
Osobama sa neatipičnom hiperplazijom endometrijuma preporučuje se probni hormonski tretman koji se daje direktno u matericu. Redovno praćenje je od vitalnog značaja za praćenje potencijalne progresije do raka.
Studija, koja je uključivala istraživače Univerziteta u Edinburgu, uporedila je pacijente koji su primali tretman pre i posle uvođenja nacionalnih smernica. Nalazi su objavljeni u PLOS Medicine.
Istraživači su pogledali anonimizovane kartone pacijenata od više od 3.000 ljudi širom Ujedinjenog Kraljevstva kojima je dijagnostikovana hiperplazija endometrijuma između 2012. i 2020. Polovina je imala neatipičnu hiperplaziju endometrijuma, a polovina atipiju.
Procenat žena sa neatipičnom hiperplazijom endometrijuma koje su imale uspešan hormonski tretman povećao se sa 38% na 52% nakon uvođenja smernica.
Početni tretman žena sa atipijom se jedva promenio – 68% je imalo histerektomiju 2012–15, a 67% u 2016–19.
Ovo je palo na 52% žena na početku pandemije COVID-19 2020. godine, što ukazuje na pomak od najbolje prakse.
Samo jedna od pet žena sa atipijom koje nisu imale histerektomiju dobila je preporučeni raspored praćenja i biopsije.
U periodu 2016–2019, 37% onih sa dijagnozom atipične hiperplazije endometrijuma koje su primile histerektomiju imalo je dokaze o raku kada su im materice analizirane nakon operacije.
Nalazi naglašavaju važnost poboljšanog praćenja praćenja žena sa atipijom koje nisu podvrgnute histerektomiji, s obzirom na njihov visok rizik od istovremenog raka, kažu stručnjaci.
„Iako je došlo do poboljšanja u lečenju žena sa hiperplazijom endometrijuma od primene novih nacionalnih smernica, postoji potreba za boljom brigom za žene koje nisu podvrgnute histerektomiji — posebno imajući u vidu rizik od razvoja raka u budućnosti za ove žene“, kaže dr Majkl Rimmer.