Pronađena značajna korelacija između biomarkera staklastog tela i Alchajmerove bolesti

Pronađena značajna korelacija između biomarkera staklastog tela i Alchajmerove bolesti

Novo istraživanje iz Bostonskog medicinskog centra otkrilo je značajnu korelaciju između biomarkera u staklastom humoru oka i patološki potvrđenih slučajeva Alchajmerove bolesti (AD) i hronične traumatske encefalopatije (CTE) u postmortalnom mozgu i očnom tkivu. Ova istraživačka studija ukazuje da biomarkeri u staklastom humoru mogu poslužiti kao zamena za neuropatološke bolesti.

Incidenca demencije poput AD nastavlja da raste. Od 2021. godine, 6,2 miliona Severnoamerikanaca starijih od 65 godina pati od AD, a predviđa se da će ovaj broj dostići 13,2 miliona do 2060. Dijagnoza AD i CTE zasniva se na simptomima, nalazima kliničkog pregleda i kognitivnom testiranju, ali dijagnoze se ne potvrđuju do obdukcije mozga.

Kod Alchajmerove bolesti, neuropatološke promene se dešavaju decenijama pre pojave simptoma, tako da do trenutka kada se pacijentu dijagnostikuje, terapeutski efekat je često ograničen. Proučavanje biomarkera koji mogu predvideti bolest i koji se mogu meriti pre nego što se simptomi razviju je značajan prioritet u istraživanju AD.

Pacijenti sa očnim oboljenjima imaju povećan rizik od razvoja neurodegenerativne bolesti, a nekoliko studija je utvrdilo vezu između neurodegenerativnih bolesti i oftalmoloških stanja kao što su glaukom, dijabetička retinopatija, makularna degeneracija i katarakta. Poznato je da pacijenti sa ovim očnim stanjima imaju povećan rizik od razvoja AD, tako da je istraživanje biomarkera u ovoj rizičnoj populaciji važno kako bi se proučavala njihova uloga u ranoj dijagnozi.

„Prema našim saznanjima, ovo je prva studija koja istražuje ulogu biomarkera tečnosti staklastog tela i povezuje je sa potvrđenim postmortalnim patološkim pregledom moždanog tkiva AD. Pored toga, ovo je prva studija koja je pronašla vezu između biomarkera tečnosti staklastog tela i potvrđeni CTE. Naši nalazi pružaju dodatne dokaze koji podržavaju potencijalnu ulogu biomarkera staklastog tela u ranoj dijagnozi i prognozi bolesti kao što su AD i CTE“, rekao je Manju Subramanian, MD, oftalmolog u Bostonskom medicinskom centru i vanredni profesor oftalmologije na Univerzitetu u Bostonu. Chobanian & Avedisian School of Medicine.

Istraživači u ovoj studiji pronašli su vezu biomarkera, uključujući ukupni Tau i laki lanac neurofilamenta (NfL) sa patološki potvrđenim AD i CTE. Promene ovih neurodegenerativnih proteina u staklastoj tečnosti potvrđuju da oko odražava neuropatološke promene u mozgu i dalje podržava istraživanja o potencijalnoj ulozi oka u dijagnozi ovih bolesti.

Nalazi ove studije nadovezuju se na prethodni rad autora da su biomarkeri u tečnosti staklastog tela povezani sa kognitivnom funkcijom kod živih pacijenata sa normalnom kognicijom i blagim kognitivnim oštećenjem. Ovi nalazi su takođe osnova za buduće studije koje će nastaviti da istražuju ulogu biomarkera i drugih očnih tečnosti u dijagnozi, prognozi i upravljanju bolestima kao što su AD i CTE.