Oko 20. nedelje trudnoće žene sa kratkim grlićem materice imaju povećan rizik od prevremenog porođaja. Sprečavanje prevremenog porođaja kod trudnica sa kratkim grlićem materice je ključni korak u zaštiti zdravlja deteta. Istraživanje iz Amsterdam UMC sada pokazuje da je kod trudnica sa kratkim grlićem materice oko 20 nedelja, progesteron bolji od cervikalnog pesara u smanjenju rizika od teškog prevremenog porođaja. Ova studija je objavljena u BMJ.
„Ovo je važno poboljšanje koje može doprineti smanjenju prevremenih porođaja i povezanih komplikacija, kao što je povećan rizik od smrtnosti novorođenčadi i dugoročnih zdravstvenih problema za dete“, kaže Eva Pajkrt, profesorka akušerstva na Amsterdam UMC.
Prevremeni porođaj, definisan kao rođenje pre 37 nedelja, ostaje ozbiljan problem sa dalekosežnim posledicama. Svake godine se oko 13,5 miliona dece širom sveta rađa prevremeno. Deca koja su rođena prevremeno su pod većim rizikom od, kako fizičkih tako i razvojnih, doživotnih komplikacija. Sprečavanje prevremenog porođaja je stoga glavni prioritet na odeljenju akušerstva Amsterdam UMC.
Istraživački tim u Amsterdam UMC istražio je najbolji tretman za žene sa dužinom grlića materice kraćom od 25 mm na 20-nedeljnom ultrazvučnom skeniranju. Ukupno 25 centara širom Holandije učestvovalo je u ovoj studiji. Žene sa kratkim grlićem materice bile su kvalifikovane za randomizaciju između progesterona i pesara.
Rezultati ove studije pokazuju da je progesteron efikasniji od pesara u smanjenju ekstremnog prevremenog porođaja. Ova studija podvlači važnost merenja dužine grlića materice tokom 20-nedeljnog ultrazvučnog pregleda i informisanja žena sa grlićem materice kraćim od 25 mm o mogućnosti lečenja progesteronom.
Za žene sa dužinom grlića materice između 25 mm i 35 mm, nije bilo značajne razlike u broju komplikacija usled prevremenog porođaja između grupe koja je uzimala progesteron i grupe koja je koristila pesar.
„Na osnovu naše studije preporučujemo merenje dužine grlića materice svim trudnicama tokom 20-nedeljnog ultrazvuka. Žene sa grlićem materice kraćim od 25 mm treba da budu obaveštene o mogućnosti lečenja Progesteronom“, kaže Pajkrt.
Rezultati ove studije su od velikog značaja za zdravstveni sistem i mogu doprineti smanjenju prevremenih porođaja i pratećih komplikacija. Sa velikim posledicama kako za pojedinca tako i za naše društvo“, zaključuje Pajkrt.