Kod pacijenata sa upornom atrijalnom fibrilacijom (AF), standardni tretman sa ablacijom izolacije plućnih vena (PVI) rezultirao je sličnim ishodima kao i opsežnijom ablacijom u drugim oblastima srca. Rezultati randomizovanog kontrolisanog ispitivanja SUPPRESS-AF predstavljeni su 2. septembra na ovogodišnjem ESC kongresu 2024.
Izvođenje dodatnih kateterskih ablacija usmerenih na oboleli miokard zajedno sa standardnim pristupom izolacije plućnih vena (PVI) za lečenje uporne atrijalne fibrilacije (AF) ne poboljšava oslobađanje od aritmija u jednoj godini.
Međutim, u podgrupi pacijenata sa povećanjem leve pretkomore, dodatna ablacija područja niskog napona smanjila je recidiv AF za 40%. Studija sugeriše da rutinska ablacija koja cilja oboleli miokard, pored standardne ablacije PVI, treba da se izvodi samo u slučajevima uznapredovalog uvećanja leve pretkomora.
„U našem multicentričnom ispitivanju, dodavanje dalje ablacije ciljane na područja niskog napona koja izazivaju abnormalnosti ritma nije smanjilo ponavljanje AF u jednoj godini u ukupnoj kohorti, ali je pokazalo obećavajuće rezultate u važnoj podgrupi sa uznapredovalim povećanjem leve pretkomora. , što pogađa oko polovine pacijenata sa upornim AF“, rekao je glavni autor dr Masaharu Masuda iz bolnice Kansai Rosai, Hjogo, Japan.
On dodaje: „Rezultati ovog ispitivanja će verovatno promeniti praksu pomeranjem fokusa na kraću i efikasniju ablaciju plućnih vena bez dodavanja druge ablacije u ovom trenutku. Dalja istraživanja o efikasnijim metodama i odabiru pacijenata kako bi se povećala efikasnost očekuju se dodatne ablacije“.
Kod AF, električni signali u srcu koji regulišu pumpanje krvi iz gornjih komora u donje komore su haotični. Ovo može dovesti do nakupljanja krvi u gornjim komorama i stvaranja krvnih ugrušaka koji mogu putovati do mozga i izazvati ishemijski moždani udar.
Kada lekovi nisu uspešni u lečenju aritmije, kateterske ablacije se koriste da bi se stvorilo ožiljno tkivo u gornjem levom atrijumu srca kako bi se sprečilo ometanje električnih signala, često iz plućnih vena, da izazovu abnormalni ritam.
Tokom ablacije izolacije plućnih vena (PVI), kateteri umetnuti u srce isporučuju radiofrekventnu energiju za uništavanje tkiva na venama koje izaziva AF.
Međutim, recidiv AF nakon PVI ostaje visok. Kod pacijenata sa perzistentnom AF ne postoji uspostavljena strategija ablacije pored PVI. Ipak, ablacija područja niskog napona (LVA) – u kojoj su ciljana područja sa niskim bipolarnim naponom koji izazivaju abnormalnosti ritma – široko se sprovodi iako je njena efikasnost nepoznata.
Da bi saznali više, ispitivanje SUPPRESS-AF uključilo je 1.347 pacijenata sa upornim AF koji su bili podvrgnuti prvoj ablaciji u osam kardiovaskularnih centara u Japanu. Od njih, 343 (25,5%) pacijenata (prosečne starosti 74; 49% žena) je otkriveno da imaju levu atrijalnu LVA (koje pokrivaju ≥ 5 cm² površine leve pretkomora) i randomizovani su u odnosu 1:1 da primaju samo konvencionalni PVI (kontrola; 171 pacijent) ili uz dodatak LVA ablacije posle PVI (170 pacijenata).
Nakon ablacije, recidiv aritmija je identifikovan korišćenjem 24-časovnog kontinuiranog EKG praćenja šest i 12 meseci nakon ablacije, i kućnih EKG snimaka dva puta dnevno tokom jedne godine.
Za primarnu krajnju tačku recidiva AF i atrijalne tahikardije (abnormalni srčani ritam) bez antiaritmika u jednoj godini, nije bilo značajne razlike između grupa, sa 61% pacijenata koji su imali dodatnu LVA ablaciju i 50% pacijenata sa standardnim tretmanom. bez recidiva.
Slično tome, oslobađanje od recidiva AF/AT sa antiaritmičkim lekovima nije se razlikovalo između dve grupe (63% LVA ablacija naspram 55% standarda).
Međutim, u podgrupi pacijenata sa povećanjem leve pretkomore (prečnik ≥45 mm) – kada jedna od gornjih komora srca (leva pretkomora) postane veća od normalnog zbog faktora kao što su visok krvni pritisak ili problemi sa srčanim zaliscima – niskonaponski ablacija područja smanjila je ponavljanje AF/AT za 40%.
Nije bilo razlike u stopi ozbiljnih komplikacija kao što je moždani udar, koje su bile veoma niske u obe grupe (1,7% naspram 1,8%).
„Ablacija koja cilja na oboleli miokard se široko sprovodi, ali naši rezultati pokazuju da se rutinski dodatak PVI ne preporučuje“, rekao je dr Masuda. „Ovu ablaciju treba izvoditi samo u slučajevima naprednog remodeliranja atrija. Važan sledeći korak biće pokušaj da se shvati kako se ova procedura može poboljšati za pacijente sa upornim tipom AF.“