Problemi sa mentalnim zdravljem su uobičajena pojava u elitnim sportovima, otkriva holandska studija

Problemi sa mentalnim zdravljem su uobičajena pojava u elitnim sportovima, otkriva holandska studija

Skoro tri četvrtine holandskih elitnih sportista i 40% njihovih trenera prijavljuju nevolje vezane za sport. Ovo je jedan od nalaza studije koju je sproveo Amsterdam UMC zajedno sa NOC*NSF, organizacijom koja predstavlja Holandski olimpijski komitet i Holandsku sportsku federaciju, objavljenog u BMJ Open Sport & Exercise Medicine.

Najčešći problem mentalnog zdravlja prijavljen među sportistima i trenerima je stres povezan sa sportom (73% i 41%, respektivno). Česta je i nepovoljna konzumacija alkohola koja može negativno uticati na sportske performanse (52% i 53%). Kod sportista takođe postoji veza između problema mentalnog zdravlja s jedne strane i životnih događaja i/ili teških povreda s druge strane.

„Ovi rezultati su uporedivi sa mentalnim zdravljem nesportista i u skladu su sa sličnim studijama među elitnim sportistima širom sveta. To su visoki procenti, ali to su samoprijavljene tegobe i nisu ozbiljne dijagnostikovane mentalne bolesti“, kaže profesor sportske medicine. na Amsterdam UMC i Univerzitetu u Pretoriji, Vincent Gouttebarge.

„Ipak, sportski lekari i drugi nadzornici treba da obrate više pažnje na psihičko blagostanje elitnih sportista. Na taj način možemo identifikovati mentalne probleme kod sportista u ranoj fazi i na taj način pružiti pravu podršku na vreme.“

Ukupno 156 sportista i 95 trenera popunilo je anonimne upitnike o svom mentalnom zdravlju. Takođe su pitani o faktorima koji mogu uticati na mentalno stanje sportiste, kao što su povrede ili operacije, problemi sa performansama ili neželjeni životni događaji.

Među elitnim sportistima, postojala je značajna povezanost između nedavnih životnih događaja i anksioznosti, depresije, problema sa spavanjem, nepovoljne konzumacije alkohola i problema sa ishranom. Istraživači su takođe otkrili značajnu povezanost između ozbiljnih povreda i anksioznosti i problema sa spavanjem kod sportista. Nisu našli nijedan od ovih odnosa u grupi trenera.

Da bi se na vreme identifikovali mentalni problemi kod sportista, istraživači preporučuju da sportski lekari koriste Sportski alat za procenu mentalnog zdravlja 1 Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) pre sportske sezone.

„Ovo je instrument za skrining elitnih sportista na simptome mentalnog zdravlja. Ovo omogućava da se identifikuju sportisti koji su u riziku od problema mentalnog zdravlja ili koji već pate od njih u ranoj fazi. I tada sportski lekari mogu adekvatno da podrže, leče i/ili ih uputiti“, dodaje Gino Kerkhoffs, predsednik Akademskog centra za sportsku medicinu zasnovanu na dokazima u Amsterdam UMC.