Prigušite svetla pre spavanja da biste smanjili rizik od gestacionog dijabetesa

Prigušite svetla pre spavanja da biste smanjili rizik od gestacionog dijabetesa

Trudnice bi trebalo da priguše svetla u svom domu i ugase ili barem priguše svoje ekrane (kompjuterske monitore i pametne telefone) nekoliko sati pre spavanja kako bi smanjile rizik od gestacionog dijabetesa melitusa, pokazuje nova studija Northwestern Medicine.

Žene koje su razvile gestacijski dijabetes melitus u studiji na više lokacija imale su veću izloženost svetlosti tri sata pre početka spavanja. Nisu se razlikovali po izloženosti svetlosti tokom dana ili spavanja ili u nivou aktivnosti u poređenju sa onima koji to nisu razvili.

„Naša studija sugeriše da izlaganje svetlosti pre spavanja može biti nedovoljno prepoznat, ali lako promenljiv faktor rizika od gestacionog dijabetesa“, rekla je vodeći autor studije dr Mindži Kim, docent neurologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Northvestern i neurolog severozapadne medicine. .

Sve veći dokazi sugerišu da izlaganje svetlosti noću pre spavanja može biti povezano sa poremećenom regulacijom glukoze kod odraslih koji nisu trudni. Međutim, malo se zna o uticaju večernjeg izlaganja svetlu tokom trudnoće na rizik od razvoja gestacionog dijabetesa, uobičajene komplikacije trudnoće sa značajnim zdravstvenim implikacijama i za majku i za potomstvo.

Veruje se da je ovo jedna od prvih studija na više lokacija za ispitivanje izloženosti svetlu pre spavanja o riziku od razvoja gestacionog dijabetesa.

Studija će biti objavljena 10. marta u American Journal of Obstetrics and Ginecology Maternal Fetal Medicine.

Gestacijski dijabetes je u porastu u SAD i širom sveta. Oko 4,5% trudnica sa bebom rođenom između 2011. i 2013. godine razvilo je gestacijski dijabetes, koji se povećavao u proseku za 3,4% u trogodišnjem periodu do 2019. Godine 2020. stopa gestacionog dijabetesa je bila 7,8% svih rođenja u SAD

„To je alarmantno“, rekla je Kim. „Poznato je da gestacijski dijabetes povećava akušerske komplikacije i rizik majke od dijabetesa, srčanih bolesti i demencije.

Podaci pokazuju da žene koje imaju gestacijski dijabetes imaju skoro 10 puta veće šanse da razviju dijabetes melitus tipa 2 u poređenju sa onima koje nemaju problema sa glukozom tokom trudnoće, rekla je Kim.

Izlaganje jakom svetlu pre spavanja može doći od jakog svetla u vašem domu i od uređaja kao što su televizori, računari i pametni telefoni.

„Ne razmišljamo o potencijalnoj štetnosti održavanja svetle okoline od trenutka kada se probudimo do odlaska u krevet“, rekla je Kim. „Ali trebalo bi da bude prilično prigušeno nekoliko sati pre nego što odemo u krevet. Verovatno nam ne treba toliko svetla za ono što rutinski radimo uveče.“

Naučnici ne znaju koji izvor jakog svetla izaziva problem, ali bi se sve moglo sabrati, rekla je Kim.

„Pokušajte da smanjite bilo kakvo svetlo u vašem okruženju u ta tri sata pre nego što odete u krevet“, rekla je Kim. „Najbolje je da ne koristite računar ili telefon tokom ovog perioda. Ali ako morate da ih koristite, neka ekrani budu što tamniji“, rekla je Kim, sugerišući ljudima da koriste opciju noćnog svetla i da isključe plavo svetlo.

Ako trudnice razviju gestacijski dijabetes u prvoj trudnoći, veća je verovatnoća da će ga imati u sledećoj trudnoći.

Izloženost svetlosti pre spavanja može uticati na metabolizam glukoze kroz simpatičku prekomernu aktivnost, što znači da se broj otkucaja srca povećava pre spavanja kada bi trebalo da se smanji. „Izgleda da postoji neprikladna aktivacija borbe ili bekstva kada je vreme za odmor“, rekao je Kim.

Podaci pokazuju da prekomerna aktivnost simpatikusa može dovesti do kardiometaboličke bolesti, koja predstavlja grupu stanja uključujući abdominalnu gojaznost, insulinsku rezistenciju, povišen krvni pritisak i neravnotežu lipida, što sve dovodi do kardiovaskularnih bolesti.

Studija na 741 ženi u drugom tromesečju sprovedena je na osam kliničkih lokacija u SAD između 2011. i 2013. Izloženost svetlu učesnika merena je aktigrafom koji su nosili na zglobovima. Žene su merene tokom drugog tromesečja trudnoće, u vreme kada su podvrgnute rutinskom skriningu na gestacijski dijabetes.

Nakon posebnog prilagođavanja starosti, BMI, rase/etničke pripadnosti, obrazovanja, komercijalnog osiguranja, rasporeda zapošljavanja, sezone, trajanja spavanja, srednje tačke spavanja, indeksa pravilnosti spavanja i dnevne izloženosti svetlosti, izloženost svetlu pre spavanja ostala je značajno povezana sa gestacijskim dijabetesom.

Rastuća stopa gestacionog dijabetesa delimično se pripisuje povećanju indeksa telesne mase i starijoj dobi trudnica.

„Ali čak i nakon prilagođavanja BMI i starosti, gestacijski dijabetes i dalje raste“, rekla je Kim. „Imamo mnogo toga da dokažemo, ali moja lična briga je da svetlost možda tiho doprinosi ovom problemu, a da većina ljudi ne shvati potencijalnu štetu.

Gubitak telesne težine i vežbanje takođe smanjuju rizik od razvoja gestacionog dijabetesa, koji su važni, ali zahtevaju određeni napor.

„Ugašenje svetla je laka modifikacija koju možete napraviti“, rekla je Kim.

„Sada sam ja laka policija kod kuće“, rekla je Kim. „Vidim svu ovu svetlost o kojoj nikada ranije nisam razmišljao. Trudim se da prigušim svetlo što je više moguće. Samo za večernje aktivnosti kao što su večera i kupanje dece, ne treba vam jako svetlo.“

„Ova studija naglašava važnost smanjenja izloženosti svetlosti u satima pre spavanja“, rekla je viši autor Ketrin Rid, profesor neurologije u Feinbergu.