Nova studija sa Univerziteta u Bergenu i Univerziteta u Ekseteru pokazuje da trudnice koje prestanu da puše mogu sprečiti abnormalnu neusklađenost između težine placente i rasta fetusa.
Istraživači u Bergenu i Ekseteru koristili su podatke iz norveške kohortne studije majke, oca i deteta (MoBa) i slične studije u Velikoj Britaniji, Avon longitudinalne studije roditelja i dece (ALSPAC), kako bi istražili vezu između pušenja i težine placente.
Cilj je bio da se utvrdi u kojoj meri buduće majke koje su prestale da puše mogu uticati na težinu posteljice u trenutku rođenja. Studija je nedavno objavljena u časopisu BMC Pregnanci and Childbirth.
Prethodna istraživanja su pokazala jasnu vezu između pušenja i smanjene porođajne težine kod potomaka, verovatno zbog poremećene funkcije placente kao posledica pušenja. Međutim, da li pušenje utiče na težinu placente bilo je kontroverzno i među stručnjacima se raspravljalo.
Istraživači su koristili genetske analize da bi rešili ovu enigmu i otkrili povećanu težinu placente kod žena koje su nastavile da puše tokom trudnoće u poređenju sa onima koje su prestale da puše. Studija je otkrila da se posteljica povećala za 182 g za majke koje puše u prvom tromesečju i 202 g za one koje puše do kraja trudnoće.
Ali dok je velika posteljica obično povezana sa zdravom trudnoćom, istraživači su otkrili da pušenje uzrokuje nižu porođajnu težinu u odnosu na težinu placente.
Ova neusklađenost može biti znak povećane ranjivosti za fetus i sugeriše da placenta pokušava da nadoknadi štetan efekat pušenja povećavajući svoju težinu kako bi odgovarala zahtevima fetusa.
Cathrine Ebbing je profesor na Odeljenju za kliničke nauke, UiB, i specijalista za fetalnu medicinu u Univerzitetskoj bolnici Haukeland. Ona nije direktno učestvovala u studiji i daje svoj stručni komentar. „Neispravna posteljica koja dovodi do ograničenja rasta fetusa je opasna i može izazvati dugoročne zdravstvene posledice za majku i dete.
„Studija naših kolega u Bergenu i Ekseteru je izvanredna jer pruža snažne uzročne dokaze da je pušenje direktno štetno za razvoj placente. Takođe je ohrabrujuće i motivirajuće jer pokazuje da prestanak pušenja tokom trudnoće ima direktan pozitivan efekat na ravnoteža između težine placente i težine pri rođenju, sa mogućim efektima na zdravlje i majke i deteta“.