Prepoznavanje znakova i simptoma bolesti povezanih sa toplotom

Prepoznavanje znakova i simptoma bolesti povezanih sa toplotom

Iako je toplota glavni uzrok smrti u Sjedinjenim Državama u vezi sa vremenskim prilikama, mnoge od ovih smrti se mogu sprečiti, kaže doktor hitne medicine na Medicinskom fakultetu Virginia Tech Carilion.

Dr Stephanie Lareau kaže da je od vitalnog značaja prepoznati znake i simptome bolesti uzrokovane toplotom.

„Razumevanje simptoma izloženosti ekstremnoj toploti i upravljanje efektima je ključno, a to uključuje poznavanje ranih znakova toplotne iscrpljenosti kako bi se sprečila progresija do toplotnog udara“, rekao je dr Laro.

Prema američkom Ministarstvu zdravlja i socijalnih službi, 2023. godine bilo je više od 2.300 smrtnih slučajeva povezanih sa toplotom, u poređenju sa nešto više od 1.600 u 2021. „Pripremanje i edukacija o efektima toplote su ključni za prevenciju“, kaže Lareau.

„CDC smatra da je toplotna iscrpljenost manje ozbiljan prethodnik toplotnog udara“, rekao je dr Laro. „Da biste pomogli pojedincu koji pati od toplotne iscrpljenosti, prvo sprečite dalje izlaganje tako što ćete ih staviti u senku ili u klima-uređaj ako je moguće. Zatim počnite da ih hladite potapanjem u hladnu vodu ili zamagljivanjem hladnom vodom.“

Simptomi toplotnog iscrpljenja uključuju:

  • Osećaj nesvestice ili vrtoglavice
  • Obilno znojenje
  • Hladna, bleda i vlažna koža
  • Povraćanje, mučnina
  • Brz puls
  • Grčevi u mišićima

„Obeležje toplotnog udara je izmenjeno mentalno stanje, kao što je zbunjenost ili nemogućnost hodanja“, rekao je dr Laro. „Ovo je hitna medicinska pomoć koja je potencijalno opasna po život, tako da bi trebalo da pozovete hitnu pomoć i radite na hlađenju osobe.

„Jednostavne stvari kao što su skloniti ih sa direktnog sunca, poprskati ih hladnom vodom i potopiti u vodu (ako su budni i ako mogu da pomognu) mogu pomoći dok čekate dodatnu pomoć. Najbrži i najpoželjniji način da nekoga ohladite je potapanje u hladnu vodu“.

Simptomi toplotnog udara uključuju:

  • Pulsirajuća glavobolja
  • Gubitak svesti
  • Vruća, crvena, suva koža
  • Temperatura iznad 39.4°C (103°F)
  • Povraćanje, mučnina
  • Brz, slab puls

„Ako radite na otvorenom pod letnjim suncem, važno je da ostanete dobro hidrirani“, kaže dr Laro. „Uverite se da imate vode na raspolaganju i da je pijete u redovnim intervalima. Dobro pravilo je da se uverite da vaš urin izgleda svetlo žut da bi bio bistar. Pravite česte pauze i sklonite se od sunca. Ako je moguće, pokušajte da se bavite poslom. urađeno rano ujutro ili kasno uveče kada su temperature niže.“

Dr Lareau naglašava da baš kao i na poslu, izlazite napolje ranije na treninge kako biste izbegli podnevnu vrućinu. „Nosite svetlu odeću koja propušta vazduh i obavezno pijte puno tečnosti. Tolerancija na vežbanje može da se smanji kada je vruće, pa planirajte u skladu sa tim. Polako povećavajte vežbe da biste pomogli svom telu da se aklimatizuje na sve veće temperature. Na dan sa visokim indeksom toplote , razmislite o odlasku na plivanje ili trčanje na traci za trčanje u zatvorenom prostoru umesto da trčite na otvorenom.“

Ako planirate da planinarite ili učestvujete u nekoj drugoj dužoj aktivnosti na otvorenom, zapamtite da vam je po toplom vremenu potrebno više vode nego inače. „Ako očekujete da ćete se za snabdevanje vodom oslanjati na potoke ili potoke, razgovarajte sa onima koji su upoznati sa ovim područjem kako biste bili sigurni da nisu suvi. Ako ćete se baviti napornim aktivnostima, od suštinskog je značaja da ponesete i elektrolitna pića kako biste izbegli hiponatremija izazvana vežbanjem, što je nizak nivo natrijuma ili soli koji može dovesti do konfuzije, pa čak i napadaja.“

„Kao i kod svake aktivnosti na otvorenom, takođe je od pomoći da se naviknete na vrućinu pre nego što krenete u ambiciozne avanture. Ako uzimate lekove za krvni pritisak, probleme sa srcem ili psihijatrijska stanja, trebalo bi da razgovarate sa svojim lekarom o ovim lekovima i vašim aktivnostima na otvorenom. Planovi Neki lekovi mogu predisponirati pojedince na toplotu ili dehidraciju“, kaže dr Laro.