Izloženost bebe zagađenom vazduhu dok je u materici povezana je sa razvojem određenih problema mentalnog zdravlja kada beba dostigne adolescenciju, pokazalo je novo istraživanje. Studija koju je vodio Univerzitet u Bristolu, objavljena u JAMA Netvork Open 28. maja, ispitala je dugoročni uticaj na mentalno zdravlje izloženosti vazduhu i zagađenju bukom u ranom životu.
Sve veći broj dokaza sugeriše da zagađenje vazduha, koje se sastoji od toksičnih gasova i čestica, može doprineti nastanku problema mentalnog zdravlja. Smatra se da zagađenje može negativno uticati na mentalno zdravlje putem brojnih puteva, uključujući ugrožavanje krvno-moždane barijere, promovisanje neuroinflamacije i oksidativnog stresa, i direktno ulazak u mozak i oštećenje tkiva.
Uprkos tome što je mladost bio ključni period za nastanak ovih problema, do sada je relativno malo studija istraživalo povezanost izloženosti vazduhu i buci tokom ranog života sa mentalnim zdravljem.
U ovoj novoj studiji, istraživači su pokušali da ispitaju dugoročni uticaj izloženosti zagađenju vazduha i buci tokom trudnoće, ranog detinjstva i adolescencije na tri uobičajena problema mentalnog zdravlja: psihotična iskustva (uključujući halucinacije, kao što su slušanje ili gledanje stvari koje drugi ne mogu, i zablude, kao što su vrlo paranoične misli), depresija i anksioznost.
Da bi ovo istražio, tim je koristio podatke od više od 9.000 učesnika iz Bristolske kohortne studije o rođenju dece 90-ih (takođe poznate kao Avon longitudinalna studija roditelja i dece), koja je regrutovala više od 14.000 trudnica iz oblasti Bristola između 1991. 1992. i od tada prati živote žena, dece i njihovih partnera.
Povezujući podatke o ranom detinjstvu učesnika sa njihovim izveštajima o mentalnom zdravlju u dobi od 13, 18 i 24 godine, istraživači su mogli da to iskoriste za mapiranje spoljnog vazduha i zagađenja bukom u jugozapadnoj Engleskoj u različitim vremenskim tačkama.
Istraživači su otkrili da je relativno mala povećanja finih čestica tokom trudnoće i detinjstva povezana sa više psihotičnih iskustava i simptoma depresije mnogo godina kasnije u tinejdžerskim godinama i ranom odraslom dobu. Ove asocijacije su se nastavile nakon razmatranja mnogih povezanih faktora rizika, kao što su porodična psihijatrijska istorija, socioekonomski status i drugi faktori na nivou područja kao što su gustina naseljenosti, deprivacija, zeleni prostor i društvena fragmentacija.
Tim je otkrio da je svakih 0,72 mikrograma po kubnom metru povećanje finih čestica (PM 2,5) tokom trudnoće i detinjstva povezano sa 11% povećanim izgledima i 9% povećanim izgledima za psihotična iskustva, respektivno; dok je izloženost u trudnoći bila povezana sa 10% povećanim izgledima za depresiju. Nasuprot tome, veća izloženost zagađenju bukom u detinjstvu i tinejdžerskim godinama kasnije je povezana sa više simptoma anksioznosti.
Dr Joanne Nevburi, postdoktorski istraživač Sir Henri Vellcome na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Bristolu: Populacione zdravstvene nauke (PHS) i glavni autor studije, rekla je: „Detinjstvo, adolescencija i rano odraslo doba su kritični periodi za razvoj psihijatrijskih poremećaja: širom sveta, skoro dve trećine obolelih se razbole do 25. godine.
„Naši nalazi doprinose rastućem broju dokaza – iz različitih populacija, lokacija i korišćenjem različitih dizajna studija – što sugeriše štetan uticaj zagađenja vazduha (i potencijalno zagađenja bukom) na mentalno zdravlje.
„Ovo je velika zabrinutost, jer je zagađenje vazduha sada tako česta izloženost, a stope problema mentalnog zdravlja rastu na globalnom nivou. S obzirom na to da je zagađenje takođe moguće sprečiti, intervencije za smanjenje izloženosti, kao što su zone niske emisije, mogle bi potencijalno da poboljšaju mentalno zdravlje Ciljane intervencije za ranjive grupe, uključujući trudnice i decu, takođe mogu pružiti priliku za brže smanjenje izloženosti.
„Važno je naglasiti da ovi nalazi sami po sebi ne dokazuju uzročnu povezanost. Međutim, druge nedavne studije su pokazale da izgleda da zone niske emisije imaju pozitivan uticaj na mentalno zdravlje.“