Pregled otkriva minimalan rizik od ADHD-a od prenatalne upotrebe kanabisa

Pregled otkriva minimalan rizik od ADHD-a od prenatalne upotrebe kanabisa

Nedavna studija baca svetlo na potencijalne dugoročne neuropsihijatrijske rizike povezane sa prenatalnim izlaganjem kanabisu.

Kako se globalni trend ka legalizaciji kanabisa nastavlja, prevalencija upotrebe kanabisa među trudnicama je u porastu, što izaziva zabrinutost zbog njenog uticaja na razvoj fetusa.

Studija, sveobuhvatan sistematski pregled i meta-analiza koja uključuje više od 500.000 učesnika iz opservacionih studija, imala je za cilj da proceni potencijalne rizike koje predstavlja prenatalna izloženost Δ9-tetrahidrokanabinolu (THC), primarnom psihoaktivnom jedinjenju u kanabisu. Poznato je da THC prolazi kroz placentu, potencijalno utiče na razvoj fetalnog mozga.

Rezultati studije, objavljeni u američkom časopisu za akušerstvo i ginekologiju, pružaju nijansirano razumevanje potencijalnih rizika. Najvažnije, nalazi ne ukazuju na značajnu povezanost između prenatalne izloženosti kanabisu i povećanog rizika od poremećaja iz autističnog spektra (ASD), psihotičnih simptoma, anksioznosti ili depresije kod potomaka.

Međutim, studija je identifikovala blagi porast rizika od poremećaja pažnje/hiperaktivnosti (ADHD) i povećanu ranjivost na konzumaciju kanabisa kod dece koja su bila izložena kanabisu in utero.

„Ovi nalazi sugerišu da, iako se čini da prenatalna izloženost kanabisu ne povećava značajno rizik od mnogih neuropsihijatrijskih poremećaja, još uvek postoji blagi porast rizika od ADHD-a i veća verovatnoća upotrebe kanabisa kod potomstva“, rekao je prof. Matok. „Ovo zahteva oprezno tumačenje, jer ne potvrđuje bezbednost konzumacije kanabisa tokom trudnoće.

Studija naglašava važnost kontinuiranog istraživanja u ovoj oblasti, posebno imajući u vidu da je većina studija na ovu temu sprovedena između 1980-ih i ranih 2000-ih, kada je kanabis karakterisao znatno niži sadržaj Δ9-THC od trenutno korišćenih jedinjenja. Stoga, nalazi predstavljeni u trenutnoj studiji mogu potencijalno potcijeniti uticaj savremene prenatalne izloženosti kanabisu na dugoročne neuropsihijatrijske ishode.

„Iako naša studija pruža važne uvide, ključno je prepoznati da ovi rezultati nisu konačni. Trudnice treba da budu svesne potencijalnih rizika, a zdravstveni radnici treba da nastave da savetuju oprez kada je u pitanju upotreba kanabisa tokom trudnoće“, rekao je prof. dodao je Matok.

Ovo istraživanje označava značajan korak napred u razumevanju složene veze između prenatalne izloženosti kanabisu i neuropsihijatrijskih ishoda kod dece. Kako pravni krajolik koji okružuje kanabis nastavlja da se razvija, ovakve studije će biti od suštinskog značaja za vođenje preporuka za javno zdravlje i obezbeđivanje blagostanja budućih generacija.

Metodologija ovog sistematskog pregleda i meta-analize uključivala je analizu 18 opservacionih studija, od kojih je 17 uključeno u kvantitativnu analizu, koje su obuhvatile 534.445 učesnika. Pregled je uporedio neuropsihijatrijske ishode kod potomaka koji su bili izloženi kanabisu prenatalno sa onima koji nisu bili izloženi, fokusirajući se na stanja kao što su ADHD, ASD, anksioznost, depresija, psihotični poremećaji i upotreba supstanci.

Studije su se prostirale od 1980-ih do ranih 2000-ih, odražavajući starije potencijale kanabisa, i uključivale su podatke iz više zemalja, pri čemu je pretraga literature završena do januara 2024.