Da li je moguće znati koji testovi imaju najviše novca u određivanju da li pacijent ima srčano oboljenje?
Motivisana globalnom statistikom i srčanim oboljenjima u sopstvenoj porodici, jedna studentica Univerziteta u Sinsinatiju odabrala je svoj završni projekat da istraži ovu temu.
Delores Minkareli, koja je magistrirala poslovnu analitiku na UC-u 2022. godine, koristila je progresivno logističko modeliranje da bi predvidela verovatnoću da osoba ima srčano oboljenje, s obzirom na rezultate dijagnostičkih testova.
Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), vodeći uzrok smrti širom sveta su bolesti srca. Samo u Sjedinjenim Državama, srčana oboljenja predstavljaju više od 650.000 smrtnih slučajeva godišnje.
Donošenje pravih odluka o lečenju pacijenata zavisi od dijagnoze srčane bolesti zasnovane na kliničkim testovima. Ne prolaze svi pacijenti sa bolovima u grudima kliničko testiranje. Jedan od izazova sa kojima se suočava medicinski sektor je razvoj preciznijih metoda za predviđanje kardiovaskularnih bolesti i pristupačnije rano testiranje kako bi se poboljšale stope preživljavanja.
„Kako troškovi zdravstvene zaštite nastavljaju da rastu, verujem da je mudro uporediti troškove dijagnostičkih testova sa inkrementalnim poboljšanjem modela koje oni nude da bi se procenila izvodljivost“, rekao je Minkareli.
Minkarelijev model je koristio kombinaciju tradicionalnih faktora rizika pored rezultata dijagnostičkih testova da bi predvideo verovatnoću srčanih oboljenja. Pošto troškovi dijagnostičkih testova mogu biti visoki, ona je grupisala varijable u četiri grupe u rasponu od niske do visoke cene. Ove grupe su postepeno dodavane u model da bi se sagledao uticaj troškova i tačnosti.
Dve varijable sa najvećim troškovima takođe zahtevaju najviše vremena za administriranje.
Prema Minkarelijevoj analizi, najveće varijable troškova su poboljšale tačnost modela. Međutim, oni takođe izlažu pacijente radioaktivnim supstancama i rendgenskim zracima. Glavni projekat završen je alternativnim rešenjem za testiranje koje treba razmotriti, magnetokardiografijom (MCG).
U poređenju sa uobičajeno korišćenim dijagnostičkim testovima pomenutim gore, MCG je neinvazivan i bezbedan test, koji koristi izuzetno osetljive uređaje za merenje magnetnih polja proizvedenih električnim strujama u srcu. Može da identifikuje ljude sa koronarnom bolešću srca za nekoliko minuta sa velikom preciznošću.