Dok se tradicionalno fokusiramo na uticaj navika pred spavanje na san, sve više dokaza ukazuje na to da ishrana tokom dana takođe ima značajan doprinos kvalitetu sna. Nutricionistički epidemiolog Erika Jansen, istraživač s Univerziteta u Mičigenu, proučava ove veze i deli saznanja o tome kako ishrana može uticati na san.
Jedno od istraživanja sprovedenih od strane Jansen i njenih kolega analiziralo je podatke o odraslima u Sjedinjenim Američkim Državama kako bi istražilo povezanost između prehrambenih navika i kvaliteta sna. Otkrili su da osobe koje se ne pridržavaju smernica o ishrani, uključujući dovoljan unos voća, povrća, mahunarki i celih žitarica, često imaju kraće trajanje sna.
Dodatna istraživanja sprovedena na mladim odraslima, uz povećanje unosa voća i povrća tokom tri meseca, pokazala su poboljšanje kvaliteta sna i smanjenje simptoma nesanice. Ovi rezultati ukazuju na to da promene u ishrani mogu imati pozitivan uticaj na san.
Jansen naglašava i značaj hrononutricije, odnosno vremena i doslednosti ishrane. Redovno vreme obroka i izbegavanje kasnih noćnih obroka pokazalo se povezano s boljim snom. Takođe, istraživanja ukazuju na različite veze između ishrane i sna kod muškaraca i žena, pri čemu žene često pokazuju jaču povezanost između zdrave ishrane i simptoma nesanice.
Osim usmeravanja na ispravne prehrambene navike, održavanje opštih zdravih praksi higijene sna takođe igra ključnu ulogu u kvalitetu sna. Izbegavanje kofeina, alkohola i teških obroka nekoliko sati pre spavanja, kao i stvaranje prijatnog i opuštajućeg okruženja za spavanje, su saveti koji doprinose poboljšanju sna.
Iako ne postoji magična hrana koja će automatski poboljšati san, kombinacija pravilne ishrane i zdravih navika pred spavanje može imati pozitivan uticaj na ukupni kvalitet sna. Jansen naglašava važnost celokupnog pristupa zdravom načinu života kako bi se podržala optimalna ravnoteža između ishrane i sna.