Porez na antibiotike mogao bi da pomogne u borbi protiv opasnosti od rezistencije na lekove, kaže studija

Porez na antibiotike mogao bi da pomogne u borbi protiv opasnosti od rezistencije na lekove, kaže studija

Oporezivanje određenih antibiotika može biti ključno u borbi protiv sve veće pretnje otpornosti na antibiotike među ljudima, sugerira nova studija sprovedena od strane Centra za politiku konkurencije Univerziteta Istočne Anglije, Univerziteta Loughborough i E.CA Economics.

Antimikrobna rezistencija (AMR) predstavlja značajan globalni rizik, izazivajući oko 700.000 smrtnih slučajeva godišnje. Nedavni izveštaj o AMR-u upozorava da, ukoliko se ne adekvatno kontroliše, može dovesti do gubitka od 10 miliona života godišnje i ekonomske štete od 100 biliona dolara do 2050. godine.

Studija naglašava da ljudska upotreba antibiotika igra ključnu ulogu u razvoju AMR-a, posebno u Velikoj Britaniji gde većina antibiotika dolazi iz ordinacija opšte prakse. Lekovi uskog spektra ciljaju određene bakterije, usporavajući tako razvoj AMR-a, dok antibiotici širokog spektra, koji se koriste kada je bakterijski uzrok infekcije nepoznat, mogu dodatno pogoršati situaciju.

Predlog britanske vlade iz 2016. godine preporučuje testiranje na patogene pre propisivanja lekova uskog spektra, kako bi se smanjilo preterano propisivanje antibiotika širokog spektra. Nova studija istražuje mogućnost oporezivanja lekova širokog spektra koje propisuju lekari opšte prakse, kako bi se podstakla upotreba lekova uskog spektra i smanjili troškovi testiranja.

Autori istraživanja ističu da bi takve poreske politike trebalo sprovesti uz izuzetke za kritične situacije koje zahtevaju brzu reakciju, gde precizan dijagnostički test nije opcija. Studija se oslanja na desetogodišnje podatke o prodaji antibiotika u Velikoj Britaniji i koristi ekonomske modele za procenu supstitucije između različitih antibiotika.

Analiza efekata poreza na antibiotike pokazuje da bi oporezivanje od 20% na sve antibiotike moglo smanjiti ukupnu upotrebu antibiotika za 12,7%, dok bi isti porez primenjen samo na antibiotike širokog spektra koji najviše doprinose AMR-u mogao rezultirati smanjenjem upotrebe tih antibiotika za 37,7%.

Vodeći autor studije ističe da su gubici u blagostanju potrošača i ukupni gubici od oporezivanja antibiotika značajni, ali relativno mali u poređenju sa potencijalnim društvenim troškovima AMR-a. Ističe se da, iako simulacije pokazuju prelazak sa širokog na uži spektar i njegovu cenu, dugoročne koristi od smanjenja AMR-a nisu uključene u ove analize.