Porast slučajeva gonoreje u Danskoj: Porastao za 46% između 2021. i 2022

Porast slučajeva gonoreje u Danskoj: Porastao za 46% između 2021. i 2022

Širom evropskog kontinenta, broj polno prenosivih infekcija (STI) uzrokovanih Neisseria gonorrhoeae porasle su poslednjih godina, prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti. Novi podaci iz Danske, upravo objavljeni u Eurosurveillance-u, potvrđuju ovaj trend.

Nacionalni danski podaci o nadzoru koje su predstavili Pedersen et al. pokazuju porast broja slučajeva i gonoreje i hlamidije u poslednjih 5 godina. Između 2018. i 2023. godine, u Danskoj je prijavljeno ukupno 24.516 slučajeva gonoreje. Izveštaji o gonoreji su naglo porasli (46%) između 2021. i 2022. i još više porasli 2023. (7%) u poređenju sa 2022.

Slično zapažanjima iz drugih evropskih zemalja, porast slučajeva gonoreje u Danskoj pogodio je i muškarce i žene. Međutim, porast je bio veći među mlađim ženama u ranim i srednjim dvadesetim godinama (medijana) i muškarcima koji imaju seks sa ženama u poređenju sa muškarcima koji imaju seks sa muškarcima (MSM), što je još jedna grupa stanovništva u riziku od gonoreje.

Iako je broj izvršenih testova porastao od 2022. godine, autori napominju da to nije uticalo na povećanje slučajeva gonoreje u Danskoj.

U 2020. godini, ukupne infekcije su značajno smanjene zbog pandemije COVID-19 i povezanih ograničenja koja su naknadno ukinuta 2022. što je zauzvrat povezano sa porastom respiratornih infekcija, kao i gonoreje. Pedersen i dr. napominjemo da su „u Danskoj poslednja ograničenja COVID-19 ukinuta februara 2022, što je verovatno izazvalo promene u ponašanju koje su možda doprinele naglom porastu slučajeva gonoreje“.

U svom članku, Pedersen et al. koristili su podatke nacionalnog nadzora i genomiku da razumeju širenje i potencijalne pokretače infekcija N. gonorrhoeae.

Autori su odabrali 331 reprezentativni izolat N. gonorrhoeae iz cele zemlje i izvršili sekvenciranje celog genoma da bi istražili da li postoje neki osnovni evolucioni faktori koji bi mogli biti povezani sa porastom slučajeva gonoreje, posebno među mladim ženama i heteroseksualnim muškarcima.

Na osnovu 147 sekvenciranih izolata, identifikovane su tri različite klade; Preklapanje epidemioloških podataka u pogledu pola, starosti i prijavljene seksualne orijentacije pokazalo je značajnu preveliku zastupljenost heteroseksualnog prenosa (99% muškaraca koji imaju seks sa ženama ili ženama) u poređenju sa izolatima izvan ovih klasa (76%).

Pedersen i dr. otkrili su da „jedinstvena kombinacija genomskih i epidemioloških podataka koji uključuju seksualnu orijentaciju jasno prikazuje da su različite loze porasle u prevalenci u različitim geografskim regionima Danske i da su skoro isključivo isključene iz zajednice MSM“.

Autori su takođe otkrili da su ispitane grupe koje izazivaju porast među muškarcima koji imaju seks sa ženama i ženama bile veoma podložne uobičajenom režimu lečenja gonoreje za razliku od varijanti koje kruže posebno među MSM.

Na osnovu ograničene dostupnosti genomskih podataka, autori navode da „trenutno nije jasno da li loze koje dovode do porasta gonoreje kod muškaraca koji imaju seks sa ženama i žena drugde u Evropi imaju zajedničko genetsko poreklo. Nedavni porast gonoreje u odnosu na klamidiju ne može se objasniti rezistencijom na antibiotike među ključnim linijama N. gonorrhoeae.“

„Umesto toga, pretpostavljamo da ove loze mogu izazvati infekciju bez simptoma ili simptoma niskog stepena i/ili veću prenosivost. Pored toga, možda su postale rasprostranjenije u populacijama koje su mlađe, seksualno aktivnije i imaju više partnera.“

Pedersen i dr. zaključuju da „poznavanje različitih klonova N. gonorrhoeae i njihovog kruženja u određenim demografskim grupama pomaže u našem razumevanju obrazaca prenošenja, kao i zapažanje osetljivosti N. gonorrhoeae među ovim klasama koje mogu da informišu ciljane intervencije i identifikuju populacije u riziku“.