Veliki procenat pacijenata sa novodijagnostikovanim vitiligom ne prima nikakav tretman, prema studiji koja je nedavno objavljena u časopisu Dermatologija i terapija.
David Rosmarin, MD, sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Indijana u Indijanapolisu, i njegove kolege su retrospektivno analizirali podatke o tvrdnjama iz Merative MarketScan istraživačkih baza podataka. Analiza je obuhvatila podatke od 19.335 pacijenata starosti 12 godina i više sa novodijagnostikovanim vitiligom.
Istraživači su otkrili da 49,9% pacijenata nije primilo nikakav tretman tokom 12-mesečnog praćenja. Među onima koji su započinjali lečenje, zamena je bila minimalna, pri čemu su najčešći tretmani prve linije bili lokalni kortikosteroidi visoke potentnosti (25,4%), oralni kortikosteroidi (23,1%) i lokalni inhibitori kalcineurina (TCI; 14,7%). Među adolescentima koji su započeli lečenje, TCI je bila najčešće primana terapija prve linije (30,9%).
Tokom praćenja, pacijenti sa umerenim do teškim vitiligom su vrlo verovatno dobili terapiju, a samo 1,5% nije primalo terapiju. Vreme do prvog zahteva za lek se kretalo od 51,9 dana za TCI do 178,6 dana za sistemske imunosupresive. Prosečan ukupan broj dana kretao se od 14,4 dana za oralne kortikosteroide do 121,0 dana za imunosupresive.
„Da bi se pomoglo boljem razumevanju potreba pacijenata sa vitiligom, buduće studije treba da ispitaju koje su demografske i kliničke karakteristike povezane sa neprimanjem tretmana za vitiligo“, pišu autori.