Optička koherentna tomografija poboljšava ishode implantacije stenta kod bifurkacionih lezija

Optička koherentna tomografija poboljšava ishode implantacije stenta kod bifurkacionih lezija

Perkutana koronarna intervencija (PCI) vođena optičkom koherentnom tomografijom (OCT) smanjuje neželjene srčane događaje kod pacijenata sa bifurkacionim lezijama, prema najnovijem istraživanju predstavljenom na sesiji Hot Line-a 27. avgusta na Kongresu ESC 2023.

U otprilike 15%–20% koronarnih revaskularizacija izvedenih PCI, lezija se nalazi u tački grananja (bifurkacije) koronarnih arterija. PCI koji uključuje bifurkacionu leziju je često tehnički izazovan, angiografska dvosmislenost je velika i prognoza je lošija nego za lečenje jednostavnijih lezija. OCT je noviji intravaskularni modalitet snimanja visoke rezolucije koji omogućava detaljnu karakterizaciju ateroskleroze i koraka lečenja tokom PCI.

OKTOBAR je bilo prvo kliničko ispitivanje sa adekvatnom snagom koje je ispitalo da li rutinska upotreba OCT-a tokom PCI kompleksnih bifurkacionih lezija poboljšava kliničke ishode u poređenju sa standardnom praksom sa angiografskim navođenjem i opcionom upotrebom intravaskularnog ultrazvuka (IVUS) u glavnim levim bifurkacijama.

Pacijenti sa složenim bifurkacionim lezijama koje zahtevaju PCI su nasumično raspoređeni u odnosu 1:1 na PCI vođenu OCT ili PCI vođenu angiografijom. OCT vođena PCI je izvedena u skladu sa detaljnim protokolom lečenja koji je uključivao postepenu procenu (1) pripreme lezije, (2) dužine lezije, (3) referentne veličine, (4) pokrivenosti lezije, (5) proširenja stenta, (6) malappozicija, (7) pozicije žice i (8) ostialni rezultati. Istraživači su prošli obuku i osnovne laboratorijske povratne informacije o procedurama vođenim OCT tokom celog ispitivanja. U ruci vođenoj angiografijom, upotreba IVUS-a je bila dozvoljena u slučajevima koji zahtevaju lečenje stenoze leve glavne arterije.

Primarni krajnji cilj je bio veliki neželjeni srčani događaj (MACE), definisan kao kombinacija srčane smrti, ciljne lezije infarkta miokarda i revaskularizacije ciljane lezije izazvane ishemijom, nakon dve godine. Sekundarne krajnje tačke uključivale su smrtnost od svih uzroka, srčanu smrt, ciljnu leziju infarkt miokarda i revaskularizaciju ciljne lezije. Sve krajnje tačke je donela nezavisna komisija za kliničke krajnje tačke koja nije bila u vezi sa raspodelom lečenja.

Ispitivanje je obuhvatilo 1.201 pacijenta iz 38 srčanih centara u 13 evropskih zemalja. Ukupno 600 pacijenata je raspoređeno na PCI vođenu OCT, a 601 pacijent je raspoređen na PCI vođenu angiografijom. Prosečna starost učesnika bila je 66 godina, a 21% pacijenata u obe grupe bile su žene.

Primarni krajnji cilj MACE nakon dve godine desio se kod 10,1% pacijenata u OCT vođenoj PCI grupi i 14,1% pacijenata u grupi PCI vođenoj angiografijom, za Kaplan-Meier procenjeni odnos opasnosti (HR) od 0,70 (95% interval poverenja [CI] 0,50-0,98, p=0,035).

Razlike u sekundarnim kliničkim krajnjim tačkama nakon dve godine nisu dostigle statistički značaj, ali ispitivanje nije bilo podržano za ove krajnje tačke. Smrt od svih uzroka dogodila se kod 2,4% i 4,0% pacijenata u OCT vođenoj PCI i angiografiji vođenoj PCI, respektivno, za HR od 0,56 (95% CI 0,28-1,10). Srčana smrt se dogodila kod 1,4% i 2,6% pacijenata u grupama za PCI vođenu OCT i PCI sa angiografijom, respektivno, za HR od 0,53 (95% CI 0,22-1,25). Ciljna lezija infarkta miokarda se javila kod 7,8% i 8,5% pacijenata u OCT vođenoj i angiografskoj ruci, respektivno, za HR od 0,90 (95% CI 0,60-1,34), dok se revaskularizacija ciljne lezije dogodila kod 3,1% i 5. pacijenti, respektivno, za HR od 0,63 (95% CI 0,35-1,15).

Nije bilo očiglednih razlika u bezbednosnoj proceduri, ali su volumen kontrasta i vreme procedure povećani sa PCI vođenom OCT u poređenju sa PCI vođenom angiografijom.

Autor studije dr Lene Nihus Andreasen iz Univerzitetske bolnice u Arhusu u Danskoj je rekao: „Oktobarsko ispitivanje je pokazalo da je kod pacijenata sa složenim bifurkacionim lezijama, PCI vođen OCT bio povezan sa boljim ishodima nakon dve godine nego PCI vođen angiografijom. Procedure koje koriste OCT smernice bile su bezbedne, ali su trajale duže i istražitelji su koristili više kontrasta.

„U ruci vođenoj angiografijom, IVUS je takođe korišćen u približno jednom od pet slučajeva, što odražava trenutnu kliničku praksu za složene PCI procedure u mnogim centrima. Rezultati sugerišu da bi rutinska upotreba strukturisanog OCT vođenja tokom PCI kompleksnih bifurkacionih lezija trebalo da bude smatra se da poboljšavaju prognozu.“