Podaci kliničkih ispitivanja pokazuju da vakcina protiv raka može izazvati trajni imuni odgovor kod raka pankreasa

Podaci kliničkih ispitivanja pokazuju da vakcina protiv raka može izazvati trajni imuni odgovor kod raka pankreasa

Novi podaci koje su predstavili istraživači Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK) pokazuju eksperimentalni pristup liječenju karcinoma pankreasa sa kandidatom za terapijsku vakcinu protiv raka zasnovanom na mesindžer RNK (mRNA), autogen cevumeran, nastavlja da pokazuje potencijal da stimuliše imuni odgovor koji može smanjiti rizik da se bolest vrati nakon operacije.

Novi rezultati kliničkog ispitivanja faze I pokazuju da je kandidat za vakcinu protiv raka kod određenih pacijenata aktivirao imune ćelije koje su opstajale u telu do tri godine nakon lečenja. Pored toga, imuni odgovor izazvan vakcinom bio je u korelaciji sa smanjenim rizikom da se rak ponovo vrati. Ove podatke je predstavio MSK hirurg-naučnik Vinod P. Balachandran, MD, na godišnjem sastanku Američkog udruženja za istraživanje raka (AACR), održanom u San Dijegu od 5. do 10. aprila.

Istraživačka mRNA vakcina protiv raka, nazvana autogen cevumeran (BNT122, RO7198457), razvijena je u saradnji između BioNTech, kompanije za imunoterapiju, i Genentech-a, člana Roche grupe. U kliničkom ispitivanju faze I, vakcine su bile prilagođene za svakog učesnika na osnovu mutacionog profila njihovog pojedinačnog tumora.

Terapijske vakcine protiv raka zasnovane na mRNA imaju za cilj da nauče T ćelije – specijalizovane imune ćelije koje štite telo od patogena i raka – da prepoznaju proteine koji se nalaze isključivo u njihovim tumorima pankreasa, koji se nazivaju neoantigeni. Ovo upozorava T ćelije da su ćelije raka strane. Cilj ovog pristupa je da se telo osposobi da se zaštiti od ćelija raka.

Rak pankreasa je treći vodeći uzrok smrti od raka u Sjedinjenim Državama, a njegova incidencija raste. „Trenutne mogućnosti lečenja karcinoma pankreasa ostaju veoma ograničene, a samo oko 12% pacijenata preživi pet godina nakon dijagnoze“, rekao je dr Balachandran, član Programa za onkologiju i patogenezu ljudi i Centra za istraživanje raka pankreasa David M. Rubenstein. u MSK.

„Ohrabreni smo našim najnovijim nalazima, koji nastavljaju da podržavaju istraživanje autogena cevumerana kao pristupa lečenju raka pankreasa u post-hirurškom, adjuvantnom okruženju.“

Raniji rezultati ispitivanja faze I, koji je objavljen u Nature u maju 2023., pokazali su da se vakcina dobro podnosi i da je aktivirala imune ćelije kod polovine lečenih pacijenata.

Sada, u trogodišnjem srednjem praćenju, tim nastavlja da pronalazi dokaze o snažnom odgovoru T ćelija aktiviranog vakcinom. Analizom krvi sakupljene od pacijenata u ispitivanju, istraživači su otkrili da 98% T ćelija koje je specifično aktivirao kandidat za vakcinu protiv raka nije bilo prisutno kod pacijenata pre vakcinacije, i da je kod šest od osam analiziranih pacijenata, >80% vakcinisanih. indukovane T ćelije su postojale od dve do tri godine nakon vakcinacije.

Značajno je da je ovaj imuni odgovor bio povezan sa odloženim recidivom, sa relapsom tokom perioda praćenja koji je viđen kod samo dva od osam pacijenata sa imunološkim odgovorom izazvanim vakcinom. U međuvremenu, rak se vratio kod sedam od osam pacijenata čiji imuni sistem nije reagovao na vakcinu tokom studije. Istraživači još ne znaju da li su vakcine izazvale odlaganje recidiva raka; istraživanje ovog pitanja je cilj stalnih studija.

Tekuće randomizovano ispitivanje faze II (NCT05968326) će proceniti efikasnost i bezbednost adjuvantnog autogena cevumerana u poređenju sa trenutnim standardnim režimom hemoterapije (mFOLFIRINOKS). Cilj pristupa je da se smanji rizik od povratka karcinoma pankreasa nakon što se tumor ukloni operacijom. U ispitivanje je uključeno oko 260 pacijenata širom sveta, uključujući i MSK.