Poboljšanje pristupa nezi raka pluća u ranoj fazi u Evropi

Poboljšanje pristupa nezi raka pluća u ranoj fazi u Evropi

Postoje velike razlike između evropskih zemalja kada je reč o nadoknadi troškova i pristupu novim tretmanima za pacijente sa ranim stadijumom raka pluća. Takođe postoje razlike u vremenima nadoknade i indikacijama između Evropske agencije za lekove (EMA) i američke Uprave za hranu i lekove (FDA).

Istraživači iz Amsterdam UMC Cancer Center Amsterdam analizirali su pejzaž, a njihovi rezultati su objavljeni danas u The Lancet Regional Health Europe kao deo serije o najnovijim dostignućima u lečenju ovog raka pluća.

„Borba protiv nejednakosti u pristupu nezi mora biti zajednički evropski prioritet“, kaže pulmolog UMC Amsterdam Idris Bahče. U saradnji sa kolegama iz sedam evropskih zemalja, Bahce je koristio pregled literature kako bi mapirao najnovija dešavanja i analizirao pristup ovim novim tretmanima iz evropske perspektive.

„Postojeće razlike u sistemima zdravstvene zaštite i strukturama nadoknade između evropskih zemalja prete da pogoršaju nejednakosti u zdravstvu i na evropskom i na nacionalnom nivou. Stoga pozivamo na kolektivni evropski pristup za smanjenje ovih nejednakosti“, kaže Bahče.

On predlaže mere kao što su veća međunarodna saradnja između EMA i drugih organa za registraciju, harmonizacija procedura isplativosti u evropskim zemljama, kritičnija evaluacija kriterijuma nadoknade i poboljšanje multidisciplinarne saradnje oko pacijenta.

Standardni tretman za kondicione pacijente sa ranim stadijumom raka pluća uvek je bila operacija, ponekad u kombinaciji sa pre- ili postoperativnom hemoterapijom. Nedavno je EMA odobrila nove tretmane, kao što je imunoterapija, za koje se čini da značajno poboljšavaju stopu preživljavanja nakon operacije. Očekuje se više odobrenja inovativnih tretmana, što potencijalno dodatno pogoršava postojeće nejednakosti u Evropi.