Pilot studija pokazuje da ketogena dijeta poboljšava teške mentalne bolesti

Pilot studija pokazuje da ketogena dijeta poboljšava teške mentalne bolesti

Za ljude koji žive sa ozbiljnim mentalnim bolestima poput šizofrenije ili bipolarnog poremećaja, standardni tretman antipsihoticima može biti mač sa dve oštrice. Dok ovi lekovi pomažu u regulisanju hemije mozga, često izazivaju metaboličke neželjene efekte kao što su insulinska rezistencija i gojaznost, koje su dovoljno uznemirujuće da mnogi pacijenti prestanu da uzimaju lekove.

Sada, pilot studija koju su vodili istraživači Stanford Medicine otkrila je da ketogena dijeta ne samo da obnavlja metaboličko zdravlje kod ovih pacijenata dok nastavljaju sa uzimanjem lekova, već dodatno poboljšava njihova psihijatrijska stanja. Rezultati, objavljeni u časopisu Istraživanje psihijatrije, sugerišu da intervencija u ishrani može biti moćna pomoć u lečenju mentalnih bolesti.

„Veoma je obećavajuće i veoma ohrabrujuće da na neki način možete da vratite kontrolu nad svojom bolešću, osim uobičajenog standarda nege“, rekao je Šebani Seti, MD, vanredni profesor psihijatrije i bihejvioralnih nauka i prvi autor novog rada.

Viši autor rada je dr Laura Saslov, vanredni profesor zdravstvenog ponašanja i bioloških nauka na Univerzitetu u Mičigenu.

Seti, koja je sertifikovana u oblasti gojaznosti i psihijatrije, seća se kada je prvi put primetila tu vezu. Kao student medicine koji je radio u klinici za gojaznost, videla je pacijenta sa šizofrenijom otpornom na lečenje čije su se slušne halucinacije smirile na ketogenoj dijeti.

To ju je navelo da kopa po medicinskoj literaturi. Bilo je samo nekoliko decenija starih izveštaja o upotrebi ketogene dijete za lečenje šizofrenije, ali je postojao dug uspeh u korišćenju ketogene dijete za lečenje epileptičkih napada.

„Dokazano je da je ketogena dijeta efikasna za epileptične napade otporne na lečenje smanjenjem ekscitabilnosti neurona u mozgu“, rekao je Seti. „Mislili smo da bi bilo vredno istražiti ovaj tretman u psihijatrijskim uslovima.“

Nekoliko godina kasnije, Sethi je skovao termin metabolička psihijatrija, novo polje koje pristupa mentalnom zdravlju iz perspektive konverzije energije.

U četvoromesečnom pilot ispitivanju, Sethijev tim je pratio 21 odraslog učesnika kojima je dijagnostikovana šizofrenija ili bipolarni poremećaj, koji su uzimali antipsihotične lekove i imali su metaboličke abnormalnosti—kao što su povećanje telesne težine, insulinska rezistencija, hipertrigliceridemija, dislipidemija ili poremećena tolerancija glukoze. Učesnicima je naloženo da prate ketogenu dijetu, sa otprilike 10% kalorija iz ugljenih hidrata, 30% iz proteina i 60% iz masti. Nije im rečeno da broje kalorije.

„Fokus ishrane je na celoj neprerađenoj hrani, uključujući proteine i povrće bez skroba, a ne na ograničavanje masti“, rekao je Seti, koji je sa učesnicima podelio ideje o obroku pogodnom za keto. Takođe su dobili keto kuvare i pristup zdravstvenom treneru.

Istraživački tim je pratio koliko dobro su učesnici pratili ishranu kroz nedeljne merenje nivoa ketona u krvi. (Ketoni su kiseline koje se proizvode kada telo razgrađuje masti — umesto glukoze — za energiju.) Do kraja ispitivanja, 14 pacijenata je bilo potpuno privrženo, šest je bilo polu-adherentno, a samo jedan nije bio adherentan.

Učesnici su bili podvrgnuti raznim psihijatrijskim i metaboličkim procenama tokom suđenja.

Pre ispitivanja, 29% učesnika je ispunilo kriterijume za metabolički sindrom, definisane kao da imaju najmanje tri od pet stanja: abdominalna gojaznost, povišeni trigliceridi, nizak HDL holesterol, povišen krvni pritisak i povišeni nivoi glukoze natašte. Nakon četiri meseca ketogene dijete, nijedan od učesnika nije imao metabolički sindrom.

Učesnici su u proseku izgubili 10% svoje telesne težine, smanjili obim struka za 11% i imali su niži krvni pritisak, indeks telesne mase, trigliceride, nivo šećera u krvi i insulinsku rezistenciju.

„Vidimo ogromne promene“, rekao je Seti. „Čak i ako uzimate antipsihotike, još uvek možemo da preokrenemo gojaznost, metabolički sindrom, insulinsku rezistenciju. Mislim da je to veoma ohrabrujuće za pacijente.“

Psihijatrijske beneficije su takođe bile zapanjujuće. U proseku, učesnici su poboljšali 31% psihijatarske ocene mentalne bolesti poznate kao skala kliničkih globalnih utisaka, pri čemu je tri četvrtine grupe pokazalo klinički značajno poboljšanje. Sve u svemu, učesnici su takođe prijavili bolji san i veće zadovoljstvo životom.

„Učesnici su prijavili poboljšanja svoje energije, sna, raspoloženja i kvaliteta života“, rekao je Seti. „Osećaju se zdravije i pune nade.

Istraživači su bili impresionirani što se većina učesnika držala dijete. „Videli smo više koristi kod grupe koja se pridržavala u poređenju sa polu-adherentnom grupom, što ukazuje na potencijalnu vezu između doze i odgovora“, rekao je Sethi.

Sve je više dokaza da psihijatrijske bolesti kao što su šizofrenija i bipolarni poremećaj potiču od metaboličkih deficita u mozgu, koji utiču na ekscitabilnost neurona, rekao je Seti.

Istraživači pretpostavljaju da kao što ketogena dijeta poboljšava ostatak metabolizma u telu, ona takođe poboljšava metabolizam mozga.

„Sve što poboljšava metaboličko zdravlje uopšte, verovatno će ionako poboljšati zdravlje mozga“, rekao je Seti. „Ali ketogena dijeta može da obezbedi ketone kao alternativno gorivo za glukozu za mozak sa disfunkcijom energije.“

Verovatno je na delu više mehanizama, dodala je ona, a glavna svrha malog pilot ispitivanja je da pomogne istraživačima da otkriju signale koji će voditi dizajn većih, robusnijih studija.

Kao lekar, Seti brine o mnogim pacijentima sa ozbiljnim mentalnim oboljenjima i gojaznošću ili metaboličkim sindromom, ali nekoliko studija se fokusiralo na ovu nedovoljno lečenu populaciju.

Osnivač je i direktor klinike za metaboličku psihijatriju na Stanford Medicine

„Mnogi moji pacijenti pate od obe bolesti, pa je moja želja bila da vidim da li bi im metaboličke intervencije mogle pomoći“, rekla je ona. „Oni traže dodatnu pomoć. Oni traže samo da se osećaju bolje.“