Novo istraživanje objavljeno u časopisu Molekularna psihijatrija razmatra razlike u socijalnoj interakciji i komunikaciji uočene kod autističnih i neautističnih odraslih, koristeći pozitronsku emisionu tomografiju (PET), vrstu snimanja mozga. U studiji je PET korišćen za direktno merenje veza između moždanih ćelija (sinapsa).
„Ovo je prvi put da je to urađeno kod autizma i saznali smo da autistični odrasli imaju manje ovih sinapsi u svom mozgu. Takođe smo saznali da je to veoma snažno povezano sa društvenim i komunikativnim razlikama u autizmu“, kaže Džejms MekPartland, profesor u Centru za proučavanje dece na Medicinskom fakultetu Jejla.
U ovoj studiji snimanja, McPartland kaže da su takođe naučili da što je osoba imala manje sinapsi, veća je verovatnoća da će pokazati poteškoće u društvenoj interakciji i komunikaciji. Ovi nalazi daju uvid u to šta bi se zapravo moglo dogoditi u mozgu što predstavlja izazove sa kojima se suočavaju mnogi autistični ljudi, kaže on. „To nam daje važne ideje o tome kako bismo mogli bolje podržati autistične ljude“, kaže McPartland.