Migrene su potpuno iscrpljujuće. Ako imate migrenu, neurološko oboljenje, daleko od toga da ste sami.
Postoje mnogi okidači za migrenu, uključujući stres, hormone, san, vremenske prilike i vašu ishranu. U ovom članku fokusiramo se na ono što jedete, jer neke specifične namirnice mogu pokrenuti ili pomoći u ublažavanju simptoma migrene.
Masna riba poput lososa, skuše i sardina bogata je omega-3 masnim kiselinama, koje imaju protuupalna svojstva. Zaista, konzumacija omega-3 je povezana s manjim izgledima za jaku glavobolju ili migrenu, prema jednom pregledu. Konzumiranje više hrane bogate ovim masnim kiselinama može pomoći u smanjenju upale u mozgu i krvnim sudovima.
Bobičasto voće je puno antioksidansa koji mogu pomoći u zaštiti vašeg tela od oksidativnog stresa. Kada je u pitanju migrena, to je važno, jer oksidativni stres može biti povezan s napadima migrene. Pokušajte da uključite bobičasto voće u svoj način ishrane tri puta sedmično. Dobre opcije su maline, borovnice, jagode, kupine.
Kurkuma je začin žute boje koji se istorijski koristio za različite vrste bolova i upala. Nedavna istraživanja pokazuju obećavajuće rezultate za korištenje kurkumina, aktivni sastojci u kurkumi, za lečenje migrene. Potrebno je više istraživanja, ali je lako dodati kurkumu u prahu u razna jela, kao što su supe i variva. Takođe možete umešati svežu kurkumu u smuti.
Semenke bundeve su prepune masti koje su zdrave za mozak i drugih nutrijenata poput cinka i magnezija kako bi se sprečile migrene. Magnezijum je jedan nutrijent koji je posebno povezan sa migrenskim glavoboljama. Nedostatak magnezija može dovesti do pojave migrene.
Orasi su prava hrana za mozak, a dodavanje više u vašu ishranu može pomoći kod migrene. Orasi i drugi orašasti plodovi i semenke sadrže magnezijum, omega-3 i vitamin E, koji mogu pomoći u borbi protiv upale. Orašasti plodovi i semenke su takođe odličan izvor nemasnih proteina i dijetalnih vlakana, koji mogu pomoći u kontroli nivoa šećera u krvi i prevenciji migrene.