Studija vođena istraživačima sa Medicinske škole u Brajtonu i Saseksu (BSMS) otkrila je inovativan pristup predviđanju efikasnosti tretmana za pacijente sa difuznim velikim B-ćelijskim limfomom (DLBCL), čestim oblikom raka krvi. Korišćenjem podataka o genomskom sekvenciranju, istraživači su razvili personalizovane simulacije koje analiziraju uticaj genetskih mutacija na ponašanje ćelija raka, pružajući dublje razumevanje interakcija unutar složenih signalnih mreža.
Dr Sajmon Mičel, vođa istraživačkog tima, istakao je da ova nova metodologija omogućava preciznije prognoze za pacijente sa različitim prognostičkim profilima. Studija je pokazala da simulacije uspešno identifikuju pacijente sa različitim ishodima tretmana, što je rezultat integracije genetskog sekvenciranja u dijagnostičke procese.
„Pristup koji smo razvili može revolucionizovati kliničke odluke i unaprediti negu pacijenata sa DLBCL“, rekao je dr Mičel. On je takođe naglasio da se očekuje da će ova tehnologija postati standardna praksa, pružajući personalizovane terapijske strategije za bolje rezultate.
Studija je takođe istakla važnost daljeg razvoja računarskih modela za analizu genetskih podataka, što može imati šire primene u preciznoj medicini za različite vrste raka sa visokom genetskom heterogenošću.