Pacijenti sa srčanim udarom sa jakim nogama imaju bolju prognozu

Pacijenti sa srčanim udarom sa jakim nogama imaju bolju prognozu

Ljudi sa jakim nogama imaju manje šanse da dobiju srčanu insuficijenciju nakon srčanog udara, prema istraživanju predstavljenom danas na Heart Failure 2023, naučnom kongresu Evropskog kardiološkog društva (ESC).

Infarkt miokarda je najčešći uzrok srčane insuficijencije, sa oko 6-9% pacijenata sa srčanim udarom koji razvijaju ovo stanje. Prethodna istraživanja su pokazala da je jak kvadriceps povezan sa manjim rizikom od smrti kod pacijenata sa koronarnom bolešću.

Ova studija je testirala hipotezu da je snaga nogu povezana sa manjim rizikom od razvoja srčane insuficijencije nakon akutnog infarkta miokarda. Studija je obuhvatila 932 pacijenta hospitalizovana u periodu od 2007. do 2020. godine sa akutnim infarktom miokarda koji nisu imali srčanu insuficijenciju pre prijema i nisu razvili komplikacije srčane insuficijencije tokom boravka u bolnici. Srednja starost je bila 66 godina, a 753 učesnika (81%) su bili muškarci.

Kao indikator snage nogu merena je maksimalna snaga kvadricepsa. Pacijenti su sedeli na stolici i kontrahovali mišiće kvadricepsa što je više moguće pet sekundi. Ručni dinamometar pričvršćen za skočni zglob beležio je maksimalnu vrednost u kg. Merenje je obavljeno na svakoj nozi i istraživači su koristili prosek obe vrednosti.

Snaga je izražena u odnosu na telesnu težinu, što znači da je snaga kvadricepsa u kg podeljena sa telesnom težinom u kg i pomnožena sa 100 za vrednost % telesne težine. Pacijenti su klasifikovani kao „visoke“ ili „niske“ snage prema tome da li je njihova vrednost bila iznad ili ispod medijane za njihov pol.

Srednja vrednost za žene bila je 33% telesne težine, a srednja vrednost za muškarce 52% telesne težine. Ukupno 451 pacijent je imao nisku snagu kvadricepsa, a 481 visoku snagu. Tokom prosečnog praćenja od 4,5 godine, 67 pacijenata (7,2%) je razvilo srčanu insuficijenciju. Incidenca srčane insuficijencije bila je 10,2 na 1000 čoveko-godina kod pacijenata sa visokom snagom kvadricepsa i 22,9 na 1000 čoveko-godina kod onih sa niskom snagom.

Istraživači su analizirali vezu između snage kvadricepsa (niska u odnosu na visoku) i rizika od razvoja srčane insuficijencije. Analiza je prilagođena faktorima za koje se zna da su povezani sa razvojem srčane insuficijencije nakon infarkta miokarda, uključujući starost, pol, indeks telesne mase, prethodni infarkt miokarda ili anginu pektoris, dijabetes, atrijalnu fibrilaciju, hroničnu opstruktivnu bolest pluća, bolest perifernih arterija i bubrega. funkcija.

U poređenju sa niskom snagom kvadricepsa, visok nivo snage je bio povezan sa 41% manjim rizikom od razvoja srčane insuficijencije (odnos opasnosti [HR]: 0,59; 95% interval pouzdanosti [CI] 0,35–1,00; p=0,048).

Istraživači su takođe analizirali vezu između snage kvadricepsa kao kontinuirane varijable i rizika od razvoja srčane insuficijencije. Svaki porast telesne težine od 5% u snazi kvadricepsa bio je povezan sa 11% manjom verovatnoćom srčane insuficijencije (HR 0,89; 95% CI 0,81–0,98; p=0,014).

Autor studije g. Kensuke Ueno, fizioterapeut na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta Kitasato, Sagamihara, Japan, rekao je: „Snaga kvadricepsa je lako i jednostavno precizno izmeriti u kliničkoj praksi. Naša studija pokazuje da snaga kvadricepsa može pomoći u identifikaciji pacijenata sa većim rizikom od razvoja srčane insuficijencije nakon infarkta miokarda koji bi tada mogli biti pod intenzivnijim nadzorom.

„Nalazi moraju biti replicirani u drugim studijama, ali oni sugerišu da se trening snage koji uključuje mišiće kvadricepsa treba preporučiti pacijentima koji su doživeli srčani udar kako bi se sprečila srčana insuficijencija.“

Više informacija: Konferencija: vvv.escardio.org/Congresses-Events/Heart-Failure

Istražite dalje