Pacijenti koji primaju steroide imaju više nego dvostruko veće šanse da razviju dijabetes, otkriva britanska studija

Pacijenti koji primaju steroide imaju više nego dvostruko veće šanse da razviju dijabetes, otkriva britanska studija

Pacijenti koji su na terapiji sistemskim glukokortikoidima imaju više od dvostruko veću verovatnoću da razviju dijabetes u poređenju sa onima koji ne koriste ovu terapiju, prema istraživanju predstavljenom na godišnjem sastanku Evropskog udruženja za proučavanje dijabetesa (EASD) u Madridu, Španija. Glukokortikoidi, poznati i kao steroidi, koriste se za borbu protiv upale i lečenje različitih stanja poput astme, reumatoidnog artritisa, raka i drugih zdravstvenih problema.

Iako su efikasni u smanjenju upale, glukokortikoidi imaju niz neželjenih efekata, uključujući povećanje nivoa šećera u krvi i mogućnost razvoja dijabetesa, posebno kada se koriste u obliku tableta ili injekcija umesto inhalatora, krema ili kapi.

Nova studija istraživača sa Jedinice za ispitivanje dijabetesa, Odeljenja za medicinu Radcliffe Univerziteta u Oksfordu, Velika Britanija, proučavala je učestalost novonastalog dijabetesa kod pacijenata na terapiji glukokortikoidima. Rezultati su pokazali da pacijenti koji koriste sistemske glukokortikoide imaju više od dvostruko veće šanse (2,6 puta) da razviju dijabetes u poređenju sa onima koji ne koriste ovu terapiju.

Vođa istraživanja, dr Rajna Golubić, istakla je važnost proširivanja podataka kako bi se preciznije sagledala verovatnoća razvoja dijabetesa kod pacijenata na terapiji glukokortikoidima. Studija je obuhvatila analizu novonastalog dijabetesa kod pacijenata u bolnici koji su primali sistemske glukokortikoide (tablete, injekcije ili infuzije) u poređenju sa pacijentima koji nisu bili na ovoj terapiji.

U istraživanju je učestvovalo 451.606 odraslih osoba bez dijabetesa na početku studije, primljenih u fondaciju NHS fondacije Oksfordskih univerzitetskih bolnica u periodu od 2013. do 2023. godine. Od ukupnog broja, 17.258 pacijenata bili su na terapiji sistemskim glukokortikoidima, dok su ostali pacijenti nisu primili ovu terapiju. Rezultati su pokazali da je 1,8% pacijenata na terapiji glukokortikoidima razvilo dijabetes u poređenju sa 0,8% pacijenata koji nisu bili na toj terapiji.

Dalja analiza je potvrdila da pacijenti na terapiji glukokortikoidima imaju više od dvostruko veće šanse da razviju dijabetes u poređenju sa onima koji ne koriste ovu terapiju. Dr Golubić ističe da ovi rezultati pružaju korisne informacije zdravstvenom osoblju kako bi efikasnije planirali kliničku negu pacijenata i upravljali novonastalim dijabetesom. Takođe je istakla važnost svesti lekara opšte prakse o vezi između terapije glukokortikoidima i rizika od dijabetesa.

Ova studija naglašava i korisnost rutinski prikupljenih kliničkih podataka u pomoći osobama sa dijabetesom.