Pacijent sa dijabetesom tipa 1 funkcionalno izlečen primenom injekcija matičnih ćelija

Pacijent sa dijabetesom tipa 1 funkcionalno izlečen primenom injekcija matičnih ćelija

Tim medicinskih istraživača povezanih sa velikim brojem institucija u Kini funkcionalno je izlečio pacijentkinju sa dijabetesom tipa 1 ubrizgavanjem programiranih matičnih ćelija.

Za svoju studiju objavljenu u časopisu Cell, grupa je izvukla ćelije iz pacijenta, vratila ih u pluripotentno stanje, programirala ih da prerastu u ostrvce pankreasa, a zatim ih ubrizgala nazad u njen abdomen.

Tokom protekle decenije, istraživanja koja se bave matičnim ćelijama su dramatično napredovala. Naučnici su ih programirali da postanu organoidi, organi i biološko tkivo. Takođe su korišćeni za lečenje stanja uključujući oštećenje mišića i bolest srpastih ćelija. U ovoj novoj studiji, istraživači su ih koristili da zamene ostrvca pankreasa izgubljena usled pogrešnog imunološkog odgovora, što je rezultiralo dijabetesom tipa 1.

Iz nepoznatih razloga, neki ljudi doživljavaju imunološki napad koji dovodi do uništenja ostrvaca u pankreasu koji su odgovorni za proizvodnju insulina. Ovi incidenti se obično dešavaju tokom tinejdžerskih godina, zbog čega je bolest poznata i kao juvenilni dijabetes.

Pošto su ostrvca uništena, svaki lek za bolest mora da podrazumeva zamenu otočića na neki način, bilo transplantacijom od donora, ili u ovom novom primeru, korišćenjem sopstvenih ćelija osobe kao osnove za stvaranje pluripotentnih matičnih ćelija, koje se mogu programirati. da prerastu u zamena ostrva.

U ovom novom naporu, istraživači su prikupili ćelije od tri pacijenta sa dijabetesom tipa 1 – sve ćelije su vraćene u pluripotentno stanje, a zatim programirane da prerastu u ostrva pankreasa. Istraživači primećuju da su modifikovali standardni pristup izlažući ćelije određenim molekulima umesto uvođenja proteina. Proces lečenja pacijenata je bio poremećen tokom vremena, tako da su nalazi prvog pacijenta mogli da se primene na drugog, a zatim i na trećeg.

U proceduri koja je trajala otprilike 30 minuta, istraživači su ubrizgali 1,5 miliona ostrvaca koja su izrasla u abdomen prvog pacijenta, 25-godišnje žene. Postavljanje u abdomen omogućilo je lako praćenje i uklanjanje ako je potrebno. Dva i po meseca kasnije, testiranje je pokazalo da pacijentkinja proizvodi dovoljno sopstvenog insulina da zaustavi injekcije.

Posle godinu dana i dalje je proizvodila sopstveni insulin. Istraživački tim primećuje da je pacijent već primao imunosupresivne lekove zbog prethodne transplantacije jetre; stoga, još uvek nije poznato da li će njen imuni sistem replicirati tip napada koji je doveo do toga da ima dijabetes tipa 1.