Istraživanje sugeriše da zanimanja poput vozača taksija i hitne pomoći mogu smanjiti rizik od Alchajmerove bolesti

Istraživanje sugeriše da zanimanja poput vozača taksija i hitne pomoći mogu smanjiti rizik od Alchajmerove bolesti

Prema novoj studiji, zanimanja koja uključuju značajnu prostornu navigaciju, poput vozača taksija i vozača hitne pomoći, mogu imati niže stope smrtnosti povezane sa Alchajmerovom bolešću. Istraživači sa Harvardske medicinske škole analizirali su umrlice za gotovo 9 miliona ljudi u SAD-u između 2020. i 2022. godine i pronašli zanimljive rezultate kada su uporedili stope smrti od Alchajmerove bolesti prema zanimanjima.

Studija je pokazala da je udeo smrtnih slučajeva od Alchajmerove bolesti među taksistima (1,03%) i vozačima hitne pomoći (0,91%) znatno niži u poređenju sa opštom populacijom (1,69%). S druge strane, zanimanja poput vozača autobusa, pilota i kapetana brodova imali su viši rizik od Alchajmerove bolesti.

Iako studija ne dokazuje da posao sam po sebi smanjuje rizik od Alchajmerove bolesti, istraživači sugerišu da bi prostorna navigacija – kao što je snalaženje u prometu i vožnja u dinamičnim uslovima – mogla imati zaštitnu ulogu. Hipokampus, deo mozga koji je ključan za pamćenje i navigaciju, jedan je od prvih delova mozga koji je pogođen Alchajmerovom bolešću, što podržava teoriju da bi aktivnost koja uključuje prostornu obradu mogla smanjiti rizik.

Iako ovi rezultati otvaraju mogućnosti za dalje istraživanje, naučnici napominju da bi druge varijable, poput starosti i demografskih razlika, mogle uticati na rezultate. Na primer, vozači taksija i hitne pomoći imali su niži prosečni uzrast u trenutku smrti (64-67 godina) u poređenju sa osobama iz drugih zanimanja (74 godine), što znači da bi mogli razviti Alchajmerovu bolest ako bi živeli duže.

Autori studije smatraju da bi buduća istraživanja mogla istražiti kako specifične kognitivne aktivnosti u okviru ovih zanimanja mogu direktno uticati na smanjenje rizika od Alchajmerove bolesti.