Novo istraživanje koje su sproveli Univerzitet u Melburnu, Univerzitetski koledž u Londonu i Univerzitet u Kembridžu otkriva ključnu povezanost između fizičkog zdravlja, mozga i mentalnog zdravlja. Studija, objavljena u Nature Mental Health, koristi podatke UK Biobank kako bi pružila sveobuhvatan uvid u ove veze.
U studiji je analizirano više od 18.000 osoba, uključujući 7.749 bez većih klinički dijagnostikovane zdravstvene ili mentalne zdravstvene probleme i 10.334 koji su prijavili dijagnozu šizofrenije, bipolarnog poremećaja, depresije ili anksioznosti.
Koristeći napredne statističke modele, istraživači su otkrili da loše zdravlje organa značajno doprinosi simptomima depresije, dok mozak igra ključnu ulogu u povezivanju fizičkog zdravlja sa mentalnim zdravljem. Proučavani organski sistemi uključivali su pluća, mišiće i kosti, bubrege, jetru, srce, kao i metabolički i imuni sistem.
Dr. Ie Ella Tian, glavni autor studije i naučni saradnik na Odeljenju za psihijatriju, istakla je da su otkriveni višestruki putevi kroz koje loše zdravlje organa može uticati na mozak i, posredno, na mentalno zdravlje. „Integracijom kliničkih podataka, snimanja mozga i biomarkera specifičnih za organe, uspeli smo da uspostavimo višestruke puteve kroz koje loše fizičko zdravlje može uticati na mentalno zdravlje“, rekla je Tian.
Studija je takođe razmotrila faktore načina života kao što su kvalitet sna, ishrana, vežbanje, pušenje i konzumacija alkohola. Profesor Endrju Zaleski sa Odeljenja za psihijatriju i biomedicinsko inženjerstvo napomenuo je da loše fizičko zdravlje u organima poput jetre i srca može uzrokovati promene u strukturi mozga, što može pogoršati simptome depresije i anksioznosti.
Profesor Džejms Kol sa UCL Computer Science dodao je da iako je poznato da svi organi i sistemi tela utiču jedni na druge, to retko odražavaju istraživačke studije. „Ovi rezultati naglašavaju važnost kombinovanja mera iz različitih delova tela kako bi se bolje razumelo mentalno zdravlje“, rekao je Kol.
Ova studija pruža holistički pristup razumevanju mentalnog zdravlja, ističući značaj fizičkog zdravlja i načina života u prevenciji i lečenju mentalnih poremećaja.