Otkrivanje uremičnih toksina povezanih sa svrabom kod pacijenata na hemodijalizi

Otkrivanje uremičnih toksina povezanih sa svrabom kod pacijenata na hemodijalizi

Pacijenti na hemodijalizi obično svakodnevno doživljavaju svrab, koji se širi po celom telu. Istraživački tim predvođen dr Jamamotom pronašao je nekoliko uremičnih toksina koji izazivaju svrab kod pacijenata na hemodijalizi. Oni su razvili „PBUT rezultat“ zasnovan na uremičnim toksinima koji su visoko vezani za proteine (PBUT) koji se povećavaju u telu sa završnom stadijumom bolesti bubrega. PBUT skor je bio povezan sa svrabom kod pacijenata na hemodijalizi.

Pacijentima sa uznapredovalom hroničnom bolešću bubrega (CKD) potrebna je terapija zamene bubrega, kao što je hemodijaliza, kako bi se upravljalo njihovim stanjem. Pacijenti na hemodijalizi često imaju različite simptome, što dovodi do ugroženog kvaliteta života i smanjenog nivoa aktivnosti.

Svrab je čest simptom koji se često primećuje kod pacijenata na hemodijalizi. Iako njeni tačni uzroci ostaju nejasni, istraživanje sprovedeno u Japanu 2000. godine pokazalo je da je svrab prisutan kod 73% pacijenata na hemodijalizi i da je povezan sa povišenim nivoima β2-mikroglobulina, kalcijuma, fosfora ili paratiroidnog hormona u krvi.

Nakon toga, poboljšanja u terapiji hemodijalizom i farmakološkim tretmanima dovela su do promena u težini svraba i pratećih faktora kod pacijenata na hemodijalizi.

Uremični toksini su grupa molekula čija se koncentracija povećava u krvi usled bolesti bubrega. Ovi molekuli su povezani sa sistemskim oboljenjima i prognozom kod pacijenata sa završnom stadijumom bolesti bubrega. Među njima, molekule sa visokim svojstvima vezanim za proteine, nazvane PBUT, kao što je indoksil sulfat, teško je ukloniti dijaliznom terapijom i prijavljeno je da su povezani sa različitim patologijama. Međutim, nije bilo izveštaja o njihovoj povezanosti sa svrabom. kod pacijenata na hemodijalizi.

Tim dr Jamamota sproveo je studiju kako bi istražio detalje svraba i faktore koji su sa njim povezani, posebno se fokusirajući na PBUTs kod pacijenata na hemodijalizi. Rad je objavljen u časopisu Clinical Kidney Journal.

Oni su istraživali pacijente na hemodijalizi iz dijaliznih ustanova u Japanu. Procenjujući svrab pomoću 5D skale svraba, otkrili smo da je 38% pacijenata osetilo svrab, koji je bio raspoređen po leđima i telu.

Analizom glavnih komponenti PBUT-a uključujući indoksil sulfat, p-krezil sulfat, indol sirćetnu kiselinu, fenil sulfat i hipurinsku kiselinu, generisan je PBUT skor. Pacijenti sa svrabom imali su više PBUT rezultate u poređenju sa onima bez svraba. Međutim, nije pronađena povezanost između svraba i ranije prijavljenih faktora kao što su β2-mikroglobulin, kalcijum, fosfor i paratiroidni hormon.

Ovi rezultati pokazuju povezanost između PBUT-a i svraba kod pacijenata na hemodijalizi. Dr Jamamoto je objasnio da se smanjena učestalost svraba u poređenju sa prethodnim izveštajima može pripisati napretku u tretmanima kao što su oni koji uključuju kalcijum i fosfor. Poboljšanje uklanjanja PBUT-a sa lečenjem dijalizom može biti korisno za lečenje svraba kod pacijenata na hemodijalizi.