Nalazi – objavljeni u časopisu Američkog koledža za kardiologiju – mogli bi da podstaknu zalaganje za promenu paradigme u kliničkim smernicama za zdravlje srca kako bi se pozabavili kardiovaskularnim faktorima rizika u ranijoj dobi kod onih koji su preživeli rak u detinjstvu.
„Otkrili smo da je rizik od smrti nakon velikog kardiovaskularnog događaja kod 50-godišnjaka u opštoj populaciji jednak riziku od smrti 30-godišnjaka koji je ranije bio lečen od raka kao dete“, rekla je Vendi Botinor, MD, glavni autor studije i kardio-onkolog u Massei i Paulei Heart Center.
„Nezdravljeni faktori rizika imaju veći uticaj na rizik od smrti nakon ozbiljnog srčanog događaja među preživelima od raka u detinjstvu u odnosu na opštu populaciju, i stoga ne treba samo da pretpostavimo da im, budući da je neko mlad, nisu potrebni faktori rizika kao što su visoki lečen krvni pritisak ili visok holesterol“.
Prethodna istraživanja su pokazala da osobe koje su preživele rak u detinjstvu imaju povećan rizik od srčanih oboljenja i veću incidencu kardiovaskularnog mortaliteta u poređenju sa opštom publikom.
Ova studija je dublje ušla u razumevanje uticaja raka u detinjstvu na rizik od smrti preživelih kasnije u životu nakon velikog kardiovaskularnog događaja u poređenju sa pojedincima koji nikada nisu imali rak, ali su takođe iskusili jedan od istih problema sa srcem.
Bottinor i njeni saradnici su se obratili na nekoliko robusnih baza podataka za odgovore, uključujući Studiju o preživelima od raka u detinjstvu, koja uključuje veliku grupu od 25.000 preživelih od raka u detinjstvu i njihove braće i sestara, i studiju CARDIA, koja je rasno raznolika kardiološka baza podataka mladih odrasli stvoreni da steknu uvid u to kako ljudi razvijaju srčana oboljenja.
Otkrili su da je nakon srčane insuficijencije, srčanog udara ili moždanog udara smrtnost bila veća kod preživjelih od raka u detinjstvu nego kod njihove braće i sestara koji nisu imali rak. Zapanjujuće, u poređenju sa opštom populacijom, preživeli od raka u detinjstvu bili su mlađi više od jedne decenije kada su doživeli jedan od ta tri događaja.
„Ova studija podržava koncept da preživeli od raka u detinjstvu doživljavaju ono što izgleda kao ubrzano starenje, gde su njihovi ukupni medicinski profili slični ljudima koji su 10 ili više godina stariji“, rekao je Botinor, koji je takođe član Odeljenja za prevenciju i kontrolu raka. istraživački program u Masseiu.
U nastojanju da identifikuju neka potencijalna rešenja, istraživači su utvrdili da je medicinsko stanje poznato kao dislipidemija – neravnoteža holesterola ili masti u krvi koja može dovesti do začepljenja arterija i ozbiljnih problema sa srcem – povezana sa nižim mortalitetom nakon kardiovaskularnog događaja.
Ljudima kojima je dijagnostikovana dislipidemija obično se propisuju statini, lekovi koji smanjuju rizik od srčanih komplikacija snižavanjem nivoa holesterola i ublažavanjem hronične upale, poznatog faktora rizika i za srčane bolesti i za rak. Prethodni dokazi sugerišu da statini mogu biti lekovi za zaštitu srca kod pacijenata koji su podvrgnuti lečenju raka.
Ovo je navelo Botinoru i njene saradnike da sugerišu da bi upotreba statina univerzalnije kod preživelih od raka u detinjstvu, umesto samo u populaciji koja ima srčane probleme, mogla da obezbedi opštu i povećanu zaštitu od smrtnosti nakon kardiovaskularnih komplikacija kasnije u životu.
Pored toga, ovaj rad ukazuje na to da je hipertenzija – povišen krvni pritisak – takođe bila povezana sa povećanim rizikom od smrti uzrokovane srčanom bolešću kod preživelih od raka u detinjstvu. Prethodno objavljeni podaci pokazuju da ako je neko ko je lečen od raka hipertonik, njihov rizik od srčanih oboljenja je povećan u poređenju sa nekim ko je hipertonik, ali nikada nije lečen od raka.
Bottinor je rekao da trenutne smernice višestrukih medicinskih udruženja često uključuju visoke pragove u pogledu toga ko ima pravo da prima lekove za krvni pritisak, posebno za mlađe pacijente, i da ove parametre treba prilagoditi kako bi se smanjio rizik od dugotrajnih srčanih komplikacija.
„Verovatno bi trebalo da snizimo tu granicu za lečenje hipertenzije kada govorimo o preživelima od raka u detinjstvu jer je njihov rizik od srčanih oboljenja mnogo veći od opšte populacije“, rekao je Botinor.
Gledajući unapred, Botinor je rekao da je potrebno sprovesti dalja istraživanja kako bi se bolje razumeo teret faktora rizika za zdravlje srca kod mlađih odraslih koji su lečeni od raka; klinička ispitivanja moraju biti aktivirana da bi se ispitalo da li modifikacija faktora rizika utiče na ishod pacijenata; i moraju se preduzeti napori da se poveća opšta svest o faktorima rizika koji nastaju nakon lečenja raka kod dece i mlađih odraslih.
Nova oblast kardioonkologije utire put stručnoj, multidisciplinarnoj nezi srca pre, tokom i posle lečenja karcinoma kako bi se ublažili štetni efekti na zdravlje kardiovaskularnog sistema.