Oralni lekovi su vodeći izbor za lečenje multiple skleroze

Oralni lekovi su vodeći izbor za lečenje multiple skleroze

Većina osoba sa multiplom sklerozom (MS) leči hronični i progresivni neurološki poremećaj oralnim lekovima, verovatno zbog mnogih faktora, uključujući pogodnost, oglašavanje potrošača i odobrenje od strane zdravstvenih osiguravača, prema istraživačima Rutgersa.

„Dok su dve injekcione terapije poznate kao injektabilne platforme, nekada bile glavni oslonac lečenja multiple skleroze, naša studija je pokazala da su oralne terapije postale dominantan tretman za multiplu sklerozu do 2020. godine“, rekla je Mekenzi Henderson, postdoktorski istraživač na Rutgers institutu za zdravlje, zdravlje. Care Polici and Aging Research (IFH) i glavni autor studije. „Naša istraga nudi važan korak u razumevanju evoluirajućeg pejzaža lečenja MS među odraslima i decom u SAD.“

Studija, objavljena u JAMA Neurologi, ispitala je veliki i raznolik uzorak komercijalno osiguranih odraslih i dece u Sjedinjenim Državama kako bi se procenili trendovi u uzimanju terapija između 2001. i 2020. za pacijente sa MS, hroničnim i progresivnim neurološkim poremećajem i vodećim uzrokom. netraumatskog invaliditeta kod odraslih mladih i srednjih godina.

Godine 2000. u SAD su bila odobrena dva leka za lečenje MS, ali u poslednjih 20 godina, prema istraživačima, odobreno je više od 10 novih lekova.

Istraživanja o tome kako su ova odobrenja promenila kliničku praksu bila su ograničena. Rutgersova studija pokazuje da su injekcione terapije činile skoro 100 procenata lekova za pacijente sa MS 2001. godine, ali do 2020. to se smanjilo na oko 25 procenata, a oralne terapije su naglo porasle nakon njihovog uvođenja 2010. godine.

Koristeći podatke o komercijalnim tvrdnjama od više od 100.000 pacijenata sa MS između 2001. i 2020. godine, istraživači su analizirali trendove ubrizgavanja, infuzije i oralnog tretmana. Otkrili su da su oralni lekovi naglo porasli u popularnosti kako bi postali poželjniji tretman za pacijente sa MS u odnosu na tretmane infuzije i injekcije. Infuzione terapije su ostale niske u primeni, čineći oko 8 procenata započinjanja terapije u 2020. godini, a upotreba injekcione terapije na platformi opala je za skoro 74 procenta tokom perioda studije, prema istraživačima.

„Uprkos dostupnosti i efikasnosti infuzionih terapija za multiplu sklerozu, otkrili smo da je njihova upotreba ostala relativno niska tokom perioda studije“, rekao je Chintan Dave, član fakulteta u Centru za farmakoepidemiologiju i nauku o lečenju (PETS) pri IFH, asistent. profesor na Farmaceutskoj školi Rutgers Ernest Mario i viši autor studije. „Ovo može biti zbog nekoliko faktora koji doprinose ovoj odluci o lečenju pacijenata i kliničara, uključujući sklonost pogodnijim oralnim terapijama, relativno nedavno uvođenje opcija infuzije i razmatranja bezbednosti i cene.“

Istraživači su rekli da ovo istraživanje nudi ključni korak u razumevanju evoluirajućeg pejzaža lečenja za pacijente sa MS i buduća istraživanja bi trebalo da procene uticaj novih terapija kako se pojave.

Koautori studije su Daniel Horton iz PETS-a, Rutgers Robert Vood Johnson Medical School i Rutgers School of Public Health; Greta Bushnell iz PETS i Rutgers School of Public Health; i Vikram Bhise i Gian Pal sa Medicinske škole Rutgers Robert Vood Johnson.