Povezanost između cerebralnog opterećenja vaskularnom bolešću i rizika od krvarenja usled antitrombotičke terapije

Povezanost između cerebralnog opterećenja vaskularnom bolešću i rizika od krvarenja usled antitrombotičke terapije

Studija sprovedena na pacijentima sa cerebrovaskularnim i kardiovaskularnim oboljenjima, a koji koriste oralne antitrombotičke lekove, pokazuje da je cerebralno opterećenje malim krvnim sudovima (SVD) povezano sa povećanim rizikom od krvarenja usled antitrombotičke terapije.

Studija, poznata kao BAT2, uključivala je analizu podataka iz više od 5.000 pacijenata, gde je korišćen multimodalni MRI za procenu cerebralnog opterećenja SVD-a. Kao rezultat, istraživači su primetili da se kumulativni rizik od velikog krvarenja povećavao kako je ukupan SVD skor porastao. Ova povezanost bila je posebno izražena kod pacijenata sa visokim SVD skorom, gde je rizik od velikog krvarenja bio značajno viši.

Važno je napomenuti da je studija uzela u obzir ne samo cerebrovaskularne događaje već i krvarenja i ishemijske događaje u drugim organima, što je omogućilo istraživanje povezanosti između cerebralnog SVD-a i različitih ishoda povezanih sa antitrombotičkom terapijom.

Rezultati ove studije ukazuju na kliničku relevantnost cerebralnog SVD-a u proceni rizika od krvarenja kod pacijenata koji koriste antitrombotičke agense, pružajući dodatne informacije o balansiranju koristi i rizika ove vrste terapije.