Operacija smanjuje dane sa glavoboljom uzrokovanom migrenom

Operacija smanjuje dane sa glavoboljom uzrokovanom migrenom

Za pacijente sa hroničnom migrenom, operacija dekompresije nerva efikasno smanjuje broj dana glavobolje – mera ishoda koju preferiraju neurolozi – zajedno sa drugim merama, uključujući učestalost i intenzitet napada migrene, izveštava studija u junskom izdanju Plastic and Reconstructive Surgeri. Rad je naslovljen „Poređenje indeksa migrenske glavobolje u odnosu na mesečne dane migrene nakon deaktivacije nerva zbog glavobolje: sistematski pregled i metaanaliza“.

„Neurolozi koji procenjuju tretmane migrene imaju tendenciju da se fokusiraju na smanjenje dana glavobolje, dok će plastični hirurzi koji izvode operaciju glavobolje verovatnije koristiti meru koja uključuje druge ishode glavobolje, kao što je indeks migrenske glavobolje“, rekao je hirurg član ASPS i profesor plastične hirurgije, Hirurgija, neurohirurgija i neurologija Jeffrei E. Janis, MD, sa Medicinskog centra Veksner Univerziteta Ohajo, Kolumbus.

„Naša studija dodaje nove dokaze da operacija glavobolje poboljšava oba seta mera, pružajući sveobuhvatniju procenu rezultata operacije glavobolje.

Operacija dekompresije perifernih nerava – koja se ponekad naziva deaktivacija triger tačke ili operacija glavobolje – postala je ustaljeni hirurški tretman za hroničnu migrenu i određene druge neurološke uzroke glavobolje, kao što su okcipitalna i supraorbitalna neuralgija. Operacija migrene nastoji da ublaži kompresiju nerva na mestima okidača u glavi i vratu, za koje se smatra da doprinose glavobolji.

Kada plastični hirurzi procenjuju ishode operacije glavobolje, obično koriste indeks migrenske glavobolje (MHI), koji uključuje učestalost, intenzitet i trajanje napada migrene. Nasuprot tome, neurolozi – „tradicionalni stručnjaci za nehirurško lečenje migrene“ – fokusiraju se na promenu mesečnih dana migrene.

„Ovo neslaganje je jedan od razloga zašto su neki specijalisti za glavobolju sporo prepoznali sve veći broj dokaza koji pokazuju efikasnost operacije glavobolje“, kaže dr Janis. Trenutne smernice preporučuju da se ne procenjuje intenzitet ili trajanje glavobolje, navodeći nedostatak standardizacije.

Da bi pomogli da se premosti jaz između specijalnosti, istraživači su pregledali 19 studija o hirurgiji glavobolje koje su objavile informacije o mesečnim danima migrene. Izvedene između 2005. i 2020. godine, studije su obuhvatile ukupno 1.603 pacijenta. Pet studija su bila randomizovana kontrolisana ispitivanja, najviši nivo istraživačkih dokaza.

Od osam studija koje su procenjivale mesečne migrene danima pre i posle operacije migrene, šest je pokazalo značajno smanjenje dana sa napadima migrene. Prema ponderisanoj analizi, pacijenti su u proseku imali 14,11 dana manje migrene mesečno, od pre do posle operacije. Na osnovu 12 studija, ukupni napadi migrene su se smanjili za 8,65 dana mesečno.

Ostali ishodi su takođe poboljšani nakon operacije glavobolje, uključujući prosečno smanjenje od 76,59 poena (od maksimalnih 300 poena) u ukupnom rezultatu MHI. Ovo je uključivalo poboljšanja intenziteta migrene, koji se smanjio u proseku za 3,84 poena (na skali od 0 do 10); i trajanje napada, koje se smanjivalo za 11,80 sati mesečno. Studije nisu pokazale veće komplikacije operacije glavobolje.

Studija „demonstrira efikasnost operacije glavobolje na ishode koji se koriste u [plastičnoj hirurgiji] i neurološkoj literaturi“, zaključuju dr Janis i koautori. Oni priznaju neka ograničenja svoje studije – posebno uključujući varijabilnost u mestima okidača kojima se bavi operacija glavobolje. Ipak, nalazi „pružaju snažne dokaze u prilog efikasnosti operacije glavobolje“.

„Nadamo se da će naša studija pomoći da se podstakne zajednička komunikacija između plastičnih hirurga i neurologa u proceni efekata operacije glavobolje kod pacijenata sa hroničnim bolom od glavobolje“, komentariše dr Janis. „Buduće studije o hirurgiji glavobolje trebale bi rutinski uključivati podatke o mesečnim danima migrene, kako bi se bolje uporedili rezultati hirurških i medicinskih tretmana.

Objava studije poklapa se sa Nacionalnim mesecom svesti o migreni i glavobolji (#MHAM). Posmatrano u junu svake godine, MHAM ima za cilj širenje svijesti i edukaciju o bolestima glavobolje i migrene.