Oftalmolozi u njujorškoj ambulanti za oči i uši na Mount Sinaju (NIEE) kreirali su novi protokol za brzo dijagnosticiranje moždanog udara i ubrzavanje nege kako bi se sprečio nepovratan gubitak vida.
Njihova studija, objavljena u Oftalmologiji, opisuje korišćenje snimanja mrežnjače visoke rezolucije u hitnoj pomoći, zajedno sa brzim daljinskim konsultacijama za potvrdu dijagnoze i ubrzanje nege, poboljšanje ishoda za pacijente sa moždanim udarom oka i očuvanje vida.
„Protokol primenjuje visoko osetljivo snimanje mrežnjače na mestu pacijentovog ulaska u medicinski sistem, smanjujući potrebu za oftalmološkim konsultacijama na licu mesta, koje često nisu odmah dostupne“, kaže autor korespondencije Richard B. Rosen, MD, šef Retina službe za zdravstveni sistem planine Sinaj.
„Besprekorna saradnja i koordinacija između subspecijalističkih timova neurologa, specijalista za retine i interventnih radiologa je ključ za brzu trijažu ovih hitnih pacijenata. Ovaj model se lako može primeniti bilo gde u zemlji gde je tim za moždani udar dostupan. automatizovana OCT kamera i tim za daljinske konsultacije mogu ubrzati dijagnozu za ove hitne slučajeve oka osetljive na vreme.“
Bezbolan, iznenadni gubitak vida na jednom oku može biti znak moždanog udara, poznatog i kao okluzija centralne retinalne arterije. To se dešava kada je glavna arterija koja snabdeva krvlju mrežnjaču blokirana, obično ugruškom, što lišava mrežnjaču kiseonika. Slično je moždanom udaru.
Nervne ćelije retine koje vam omogućavaju da vidite umiru u roku od nekoliko sati osim ako se protok krvi ne obnovi. Ugrušak treba da se rastvori što je pre moguće, idealno u roku od šest do 12 sati od gubitka vida, ili će to dovesti do trajnog gubitka vida.
Da bi ubrzali negu, Odeljenje za oftalmologiju Mount Sinaia pokrenulo je Službu za moždani udar i razvilo protokol lečenja za pacijente. Visokotehnološki uređaji za snimanje oka koji koriste optičku koherentnu tomografiju (OCT) postavljeni su u tri bolnice u okviru zdravstvenog sistema Mount Sinai koje imaju velike sobe za hitne slučajeve i timove za moždani udar. OCT dijagnostičko snimanje, uvedeno u NIEE, je neinvazivan način za otkrivanje mikroskopskih promena na mrežnjači u roku od nekoliko minuta nakon blokade, omogućavajući brzu dijagnozu za tačan tretman.
Kada pacijent stigne u hitnu pomoć sa mogućim moždanim udarom oka, hitno se poziva služba za moždani udar da proceni pacijenta i uradi skeniranje. Oni elektronski šalju slike udaljenim specijalistima za mrežnjače koji mogu da postave trenutnu dijagnozu. Ako specijalisti za mrežnjaču potvrde dijagnozu moždanog udara, vaskularni interventni neuroradiolozi mogu rastvoriti ugrušak infuzijom tkivnog aktivatora plazminogena (tPA) – leka za rastvaranje ugruška – u blokiranu oftalmičku arteriju.
Istraživači su analizirali 59 pacijenata koji su prošli kroz protokol na Službi za moždani udar tokom prvih 18 meseci od kada je pokrenuta. Prosečno vreme lečenja nakon dolaska pacijenata u bolnicu bilo je otprilike dva i po sata. Pacijenti su lečeni, u proseku, oko devet sati od pojave simptoma, što uključuje vreme koje je pacijentima trebalo da dođu u bolnicu.
Dvadeset pet pacijenata (42%) je imalo potvrđeni moždani udar na osnovu OCT snimanja i naknadnog pregleda. Deset pacijenata je bilo kvalifikovano za lečenje, a devet je dobilo terapiju intraarterijskim tPA. Došlo je do statistički značajnog poboljšanja njihove vidne oštrine četiri nedelje nakon tretmana.
Istraživači su primetili dramatično poboljšanje kod 66% ovih pacijenata u roku od 24 sata od tretmana, pri čemu je 56% lečenih pacijenata zadržalo poboljšani vid mesec dana nakon procedure. U proseku, vid pacijenata se dramatično poboljšao — od „broja prstiju“ (ali ne može da čita očni grafikon) do 20/100. Najvažnije, četiri pacijenta (44% onih koji su lečeni tPA) poboljšali su se na 20/40 ili bolje, što predstavlja neograničen vid vožnje u državi Njujork.
„Prijavili smo novi protokol za dijagnozu očnih moždanih udara koji ne samo da može sačuvati vid ovim pacijentima, već takođe pokazuje potencijal za korišćenje daljinskih konsultacija za hitne oftalmološke slučajeve osetljive na vreme“, kaže Gareth Lema, MD, Ph.D., glavni autor studije i potpredsednik za kvalitet, bezbednost i iskustvo u NIEE.
Sledeći koraci u kampanji istraživača Mount Sinai za poboljšanje ishoda moždanog udara će uključiti proširenje dostupnosti OCT kamera u više soba za hitne slučajeve zdravstvenog sistema Mount Sinai i povećanje pristupa medicinskoj zajednici i široj javnosti. Cilj je da ljudi bolje razumeju simptome moždanog udara i važnost hitne medicinske pomoći i prepoznaju potencijal lečenja za očuvanje vida uz blagovremeni upućivanje.
„Ne može se dovoljno naglasiti važnost edukacije u medicinskoj zajednici i javnosti. Pacijenti sa moždanim udarom oka su u opasnosti da dobiju i moždani udar u mozgu, a taj rizik je najveći u prvih mesec dana nakon postavljanja dijagnoze. nas na vreme, možemo lečiti. Ali čak i za one koji to ne rade, sistemski rad na identifikaciji izvora moždanog udara može biti još kritičniji“, dodaje dr Lema.