Heterogene oftalmološke manifestacije akutne leukemije: Rezultati istraživanja

Heterogene oftalmološke manifestacije akutne leukemije: Rezultati istraživanja

Akutna leukemija, kako mijeloidna tako i limfoblastna, može se manifestovati različitim oftalmološkim simptomima, koji su često prvi znak bolesti ili njene recidivacije. Nova studija objavljena 10. jula 2024. u časopisu Annals of Hematology, istražuje učestalost i vrste ovih oftalmoloških manifestacija kod pacijenata sa novodijagnostikovanom akutnom leukemijom.

Dina N. Laimon, MD, sa Univerziteta Mansoura u Egiptu, i njeni saradnici sproveli su studiju poprečnog preseka koja je obuhvatila 222 pacijenta sa novodijagnostikovanom akutnom mijeloidnom (AML) i akutnom limfoblastnom leukemijom (ALL). Istraživanje je obuhvatilo pacijente koji su se javili između januara 2022. i februara 2023. Svi učesnici su prošli kompletnu oftalmološku evaluaciju.

Studija je otkrila da su oftalmološke manifestacije prisutne kod 43,2% pacijenata. Najčešće manifestacije uključuju:

  • Krvarenje u retini: 19,8%
  • Rothove pege: 17,1%
  • Loša oštrina vida: 1,8%
  • Ostale manifestacije: zahvaćenost orbite (3,2%), problemi sa pokretljivošću oka (1,4%), subkonjunktivalno krvarenje (5,9%), hemoza konjunktive (0,9%) i oticanje kapaka (4,1%).

Pacijenti sa akutnom mijeloidnom leukemijom (AML) pokazali su značajno veću učestalost oftalmoloških manifestacija u odnosu na pacijente sa akutnom limfoblastnom leukemijom (ALL). Konkretno, krvarenje u retini i Rothove pege bile su češće kod AML pacijenata. Takođe je uočena značajna povezanost krvarenja u retini sa anemijom.

Ova studija naglašava potrebu za tesnom saradnjom između oftalmologa i hemato-onkologa radi pravovremenog prepoznavanja i upravljanja oftalmološkim komplikacijama kod pacijenata sa akutnom leukemijom. Prema autorima, dalja istraživanja sa većim brojem pacijenata su neophodna kako bi se utvrdila prognostička vrednost ovih oftalmoloških manifestacija za preživljavanje pacijenata sa leukemijom.

Oftalmološke manifestacije su česte kod pacijenata sa akutnom leukemijom i mogu pružiti važne indikacije za dijagnozu i prognozu bolesti. Studija ističe važnost multidisciplinarnog pristupa u tretmanu ovih pacijenata i potrebu za dodatnim istraživanjima kako bi se poboljšalo razumevanje i upravljanje ovim komplikacijama.