Prva osoba na svetu sa kombinovanom transplantacijom celog oka i dela lica beleži značajan napredak

Prva osoba na svetu sa kombinovanom transplantacijom celog oka i dela lica beleži značajan napredak

Aron Džejms, 46-godišnji vojni veteran iz Arkanzasa, koji je prošle godine postao primalac prve kombinovane transplantacije celog oka i delimičnog lica u svetu, beleži impresivne rezultate više od godinu dana nakon revolucionarne operacije, izveštavaju lekari sa NIU Langone Health.

Džejms je osakaćen u junu 2021. kada je doživeo smrtonosni električni udar od 7.200 volti, koji mu je ozbiljno povredio lice i doveo do gubitka levog oka, nosa, usana i prednjih zuba. Nakon višestrukih rekonstruktivnih operacija, Džejms je bio kandidat za pionirsku 21-časovnu transplantaciju koja je izvršena u maju 2023. godine. Operaciju je izvodio tim od preko 140 stručnjaka iz NIU Langone Health.

Rezultati su bili izvanredni. Džejms je uspeo da povrati funkcionalnost i estetski izgled svog lica, kao i da uživa u svakodnevnim zadovoljstvima kao što su ukus i miris. Iako novo levo oko još uvek nije povratilo vid, ono je zadržalo normalan pritisak i protok krvi, što predstavlja značajan korak napred u oblasti transplantacije očiju.

Prema rečima dr. Eduarda Rodrigeza, direktora programa za transplantaciju lica na NIU Langone, „Naša otkrića u protekloj godini postavljaju osnovu za dalji napredak i istraživanja“. U radu objavljenom 9. septembra u časopisu Američkog medicinskog udruženja, ističe se da je transplantacija značajan korak u razvoju ove tehnike, iako je potrebno daljnje istraživanje za povratak vida putem ovih transplantacija.

Džejms je rekao: „Osećam se kao da sam dobio drugu šansu u životu i svakom trenutku sam zahvalan. Ovo je bila najtransformativnija godina u mom životu.“ On je sada usmeren na svakodnevni život u Arkanzasu, gde se fokusira na to da svojoj ćerki obezbedi školovanje na koledžu.

Iako transplantacija očiju još uvek ne omogućava vid, istraživači su otkrili da je deo mrežnjače preživeo i da je oko pokazalo električnu reakciju na svetlost, što pruža nadu za buduće uspehe u ovom području. Dr. Pol Glimčer iz Instituta za neuronauku NIU Langone naglasio je važnost očuvanja nervnih ćelija tokom transplantacije kako bi se omogućio povratak vida u budućnosti.

Ova operacija je peta transplantacija lica izvedena pod vodstvom dr. Rodrigeza i prva poznata transplantacija celog oka, a Džejms se sada oslanja na novo lice koje mu je omogućilo vraćanje u normalan život. Donator, čije je lice korišćeno, takođe je spasio tri života doniranjem svojih bubrega, jetre i pankreasa.

Doktor Daniel Ceradini, vodeći autor studije, naglasio je: „Vratio je mnoge elemente života koje je izgubio nakon povrede 2021. godine i to je naš krajnji cilj.“